Geografia Zalasowej

 
Położenie
49°55?28?N, 21°7?17?E
Miejscowość położona jest na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Zalasowa ulokowana jest głównie na wyżynie, która ciągnie się od Lubczy i Woli Lubeckiej w kierunku północno- zachodnim. Północno- zachodnia część miejscowości obniża się wraz z biegiem potoku Wątok a południowo- zachodnia w kierunku Ryglic.
 
Rzeki, zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilka potoków. Największy z nich bierze tutaj swój początek- Wątok. Inne większe cieki wodne: Dulcza, Zalasówka i Wolninka. Wątok płynie w kierunku Szynwałdu, Skrzyszowa i w Tarnowie wpada do rzeki Białej. Dulcza płynie w kierunku Łęk Górnych, Łęk Dolnych, w Pilznie wpada do Wisłoki. Zalasówka płynie do Ryglic, gdzie wpada do potoku Szwedka. Wolninka płynie w kierunku Jonin, gdzie wpada do Szwedki. Potoki Zalasowej należą do zlewiska Wisłoki i Białej- Dunajca.
 
Lasy
Ogólnie miejscowość jest zalesiona w mniej niż 1/5 powierzchni, choć w dawnych czasach było tu więcej lasów. Obecnie najbardziej zalesione są wzniesienia od strony Woli Lubeckiej, Jonin i Świniogóry Szynwałdzkiej. W Zalasowej znajdują się trzy pomniki przyrody: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna i osika.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy: od wschodu z Wolą Lubecką, od południowego zachodu z Uniszową, od południa z Ryglicami, od południowego- wschodu z Joninami. Graniczy także od zachodu z miejscowościami gminy Tuchów: Karwodrza i Tuchów oraz od północy z miejscowością gminy Skrzyszów- Szynwałd i od północnego- wschodu z miejscowością gminy Pilzno, powiatu dębickiego, województwa podkarpackiego- Zwiernik.

Niektóre przysiółki: Wolniki, Podlesie, Piekło, Stawiska, Dolce

Powierzchnia: 26km2. Zalasowa jest największą obszarowo miejscowością gminy Ryglice.

Liczba mieszkańców: ok. 3110. Największa liczebnie miejscowość gminy Ryglice.
 
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17450754

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…