Geografia Kowalowej

 
Położenie
49°52?49?N, 21°12?34?E
Miejscowość położona jest na północnym skraju Pogórza Karpackiego, w części północno- wschodniej Pogórza Ciężkowickiego.
 
Ukształtowanie terenu
Część północna Kowalowej położona jest na wyżynie, środkowa część znajduje się w dolinie, natomiast południowy obszar miejscowości leży w odrębie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, który znajduje się na grzbiecie najwyższych wzniesień w okolicy. Na granicy znajduje się Gilowa Góra 506 m npm.
 
Rzeki, zbiorniki wodne
Przez miejscowość przepływa kilka potoków. Największy bierze tutaj swój początek- Szwedka. Większość potoków należy do zlewiska rzeki Białej a dalej Dunajca. Cieki wodne z północno- wschodniej części Kowalowej zasilają Wolankę a następnie Jodłówkę i Wisłokę. Kowalowa posiada także stawy.
 
Lasy
Ogólnie teren jest średnio zalesiony, choć w dawnych czasach było tu wiele lasów. Obecnie powierzchnię Kowalowej zajmuje ok. ? lasów- najwięcej znajduje się na wzniesieniach w południowej części miejscowości. W Kowalowej znajdują się fragmenty zabytkowego parku podworskiego.
 
Położenie administracyjne
Miejscowość należy do gminy Ryglice, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego. Graniczy: od zachodu z Joninami, od północy z Wolą Lubecką, od północnego- wschodu z Lubczą. Kowalowa graniczy także od południa ze Swoszową leżącą w gminie Szerzyny
oraz od wschodu z Jodłową, która należy do powiatu dębickiego i województwa podkarpackiego.
 
Niektóre przysiółki: Wieś Górna, Wieś Dolna, Chybie, Łazy, Pole, Podlesie, Gilowa.
 
Powierzchnia: 11,5 km2.
 
Liczba mieszkańców: ok. 1020.
 
 
 

Niniejszy artykuł jest własnością portalu Ryglice-okolice.pl i nie może być kopiowany bez zgody autora. Możliwe jest zastosowanie prawa cytatu.
 
Odsłon artykułów:
17456943

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…