Historia Kowalowej

Pierwsze wzmianki o miejscowości: 1386 r.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwiska właścicieli miejscowości z czasów średniowiecza ? Kowalewskich. W dziejach występowały inne nazwy miejscowości: Kowalewy (XIV w.), Kowalówka, Kowalowy.

Istnieje legenda, która mówi, że przejeżdżający tamtędy w drodze na Węgry, bądź też w czasie polowania Kazimierz Wielki przybył do chłopskiej chaty, w której odbywało się wesele kowala. Mówi się też, że koń z zaprzęgu królewskiego zgubił podkowę i to było powodem jego wizyty u kowala. Ponoć Kazimierz Wielki, który przecież był "królem chłopów " zatańczył z małżonką kowala i w ten sposób dał nazwę całej miejscowości. (Nota bene - Kazimierz Wielki pochodził z miejscowości Kowal i legendy o jego odwiedzinach tych stron są znane w innych okolicznych miejscowościach, np. w Lubczy). Prawdopodobieństwo, że byli tu słynni kowale jest bardzo duże.

W 1469 roku miejscowość posiada sołtysa i podzielona jest na Kowalowy Górne i Dolne. Kowalowa jest wsią lokowaną na prawie niemieckim w XIV w. była własnością szlachecką. Właścicielem tej miejscowości był m.in. Stanisław Gładysz z Kowalowa h. Gryf. W XVI w. roku Kowalowy należą do parafii Ryglice a w XVIII w. zaczyna funkcjonować szkoła podstawowa jednoklasowa. W XIX w. Kowalowa liczy sobie blisko 900 mieszkańców. W 1915 r. do licznych bitew w okolicy, również w Kowalowej. Znakiem tego jest cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Po II wojnie śwaitowej przeniesiono tu drewniany kościół z Ryglic. Powstaje też samodzielna parafia wyłączona z parafii Ryglice. W 1965 roku powstaje w Kowalowej nowa szkoła.

 


 

Fragmenty tekstu o legendzie jest autorski- potwierdzenie Wikipedia. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Odsłon artykułów:
17522398

Odwiedza nas 1003 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…