Zarobki nowych włodarzy gminPrezydent Tarnowa Roman Ciepiela nie będzie zarabiał mniej niż poprzednik Ryszard Ścigała, jak chcieli początkowo radni. Ostatecznie głosami PiS, PO, SLD i "Tarnowian" włodarz miasta i powiatu grodzkiego otrzyma 12.365 zł brutto, czyli maksymalną dopuszczalną kwotę. Tej decyzji sprzeciwiał się Marek Ciesielczyk z KNP i Stowarzyszenia "Oburzeni".

Inaczej wyglądały obrady w gminie Ryglice, tutaj radni jednogłośnie i bez żadnej dyskusji podwyższyli wynagrodzenie dla nowego burmistrza. Z kolei mniej dostaną nowi włodarze innych gmin okolicy: burmistrz Tuchowa Adam Drogoś, wójt Zakliczyna Dawid Chrobak, wójt Szerzyn Grzegorz Gotfryd i wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Marek Karaś. Ten ostatni otrzyma aż 4 tys. zł mniej niż poprzednik.

Zestawienie wynagrodzeń:

Tarnów - Roman Ciepiela - 12.365 zł (maksymalna kwota) - nowy prezydent miasta
Gm. Tarnów - Grzegorz Kozioł - 12.365 zł (bez zmian, maksymalna kwota)
Ciężkowice - Zbigniew Jurkiewicz - 11.898 zł (bez zmian)
Ryglice - Bernard Karasiewicz - 10.550 zł (poprzednik 9880 zł)
Tuchów - Adam Drogoś - 10.530 zł (poprzednik 12080 zł)
Lisia Góra - Arkadiusz Mikuła - 10.460 zł (tyle ile poprzednik)
Skrzyszów - Marcin Kiwior - 10.457 zł (bez zmian)
Pilzno Ewa Gołębiowska 9.952 zł (bez zmian)
Szerzyny - Grzegorz Gotfryd - 9.090 zł (mniej niż poprzednik)
Rzepiennik Strzyżewski - Marek Karaś - 7.920 zł (mniej niż poprzednik)

(Źródło: Gazeta Krakowska)

Ustalenie wysokości wynagrodzenia dla wójta, burmistrza, prezydenta należy do kompetencji rady gminy. To ona podejmuje odpowiednią uchwałę, która ograniczona jest jedynie przepisami ustawy sejmowej. W skład pensji włodarza wchodzi wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny (zależne od wielkości gminy), dodatek specjalny, dodatek za staż, a także nagrody i inne dodatki w zależności od gminy np. telefony, kilometrówki, itp.

Niemal 150 tys. zł rocznie, czyli 12.365,22 zł brutto miesięcznie- nie licząc trzynastki i nagrody jubileuszowej - może zarabiać  wójt, burmistrz i prezydent z tytułu pełnienia funkcji. W roku 2015 wynagrodzenia te zostaną zamrożone na warunkach z poprzednich lat. Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy). 

(Źródło: samorzad.pap.pl)
 
Odsłon artykułów:
17520240

Odwiedza nas 702 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…