Dopłaty bezpośrednie ruszają w przyszłym tygodniu2 grudnia rozpocznie się okres realizacji dopłat rolniczych. W tym roku ubiega się o nie ponad 1,3 mln rolników. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała takie same płatności, jak w ubiegłym roku.

W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1 mln 356 tys. rolników - to o 3 tys. mniej niż rok wcześniej. Kontrola administracyjna wniosków o przyznanie tej płatności została już przeprowadzona w przypadku 1 mln 131 tys. wniosków, co stanowi 97 proc.

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała takie same płatności, jak w ubiegłym. Jednolita Płatność Obszarowa, czyli podstawowa dopłata do ziemi, wyniesie za 2013 r. 830,3 zł do 1 ha (wobec 731,72 zł w 2012 r.). Natomiast tzw. podstawowa płatność uzupełniająca do produkcji roślinnej określona została na poziomie 139,39 zł do hektara. Oznacza to, że np. producenci zbóż otrzymają 969 zł do hektara.

Wiceminister zaznaczyła, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłaty 2 grudnia. Ile dopłat zostanie przekazanych w grudniu, zależy od decyzji ministra finansów. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną rolnicy, których gospodarstwa zostały poszkodowane przez klęski żywiołowe.

Wiceminister przypomniała też, że od 16 października trwa wypłata dopłat z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach (tzw. ONW). O takie dopłaty ubiega się 729 tys. rolników na kwotę łączną 1 mld 370 mln zł.

Źródło: farmer.pl

Podobny artykuł: Nowa stawka dopłat rolniczych

Odsłon artykułów:
17450788

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…