Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne

 
Stowarzyszenie Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne już od 17 lat zajmuje się propagowaniem wartości związanych z naszym regionem - piękna przyrody, wspaniałości zabytków i gościnności naszych Gospodarstw umożliwiających turystom wypoczynek w najlepszych warunkach i po przystępnych cenach. 
W naszej okolicy do kół GGG przystapiło szereg gospodarstw agroturystycznych m.in. z takich miejscowości jak: Koszyce Małe, Lubinka, Lubcza, Ryglice, Uniszowa, Zalasowa.
 
„Kategoryzacja jest gwarancją jakości usług”

Jaką rolę w promocji agroturystyki w Małopolsce odgrywa Stowarzyszenie „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”? Dlaczego warto korzystać z usług GGG? O agroturystyce z Piotrem Kiszką – przedstawicielem Zarządu Stowarzyszenia GGG (Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych) - www.agroturystyka-ggg.pl, właścicielem gospodarstwa agroturystycznego Amigówka w Mietniowie koło Wieliczki - www.amigowka.pl rozmawia Piotr Firlej - www.cut.travel.pl
 
- Proszę nam przybliżyć działalność Stowarzyszenia „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”.

Piotr Kiszka: - Stowarzyszenie Agroturystyczne "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne" zostało założone w 1993 r. Swoją działalność prowadzi na terenie dawnej Galicji. Obecnie posiadamy 22 koła terenowe zrzeszające łącznie 219 gospodarstw agroturystycznych. Od samego początku celem działalności jest promocja agroturystyki wśród rolników, doradztwo prawne, finansowe, inwestycyjne, oraz pomoc w reklamie usług agroturystycznych wśród mieszkańców aglomeracji miejskich.

- Skąd Stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe?
 
P.K.: - Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, prowadząca swą działalność dzięki środkom pozyskanym ze składek członkowskich, oraz uzyskanych od sponsorów. Sięgamy też po środki unijne z takich programów pomocowych jak PROW - ale to jest niezwykle trudne.

- Często odnosi się wrażenie, że polska agroturystyka jest traktowana po macoszemu, słabo zorganizowana, jak jest naprawdę?

P.K.: - Nasze Stowarzyszenie jest członkiem założycielem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej (PFTW) "Gospodarstwa Gościnne". Jest to organizacja o zasięgu ogólnopolskim, patronująca 45 lokalnym i regionalnym organizacjom stowarzyszającym obiekty turystyki wiejskiej. Chociaż przynależność do federacji pozwala korzystać z programów szkoleniowych organizowanych przez PFTW, oraz uczestniczyć w kursach i szkoleniach prowadzonych na zlecenie federacji przez specjalistów polskich i z Unii Europejskiej - to nie da się ukryć, że istnieje spore, prawne zamieszanie, np. w kwestii kto może prowadzić gospodarstwo agroturystyczne? Odpowiedź wydaje się być prosta - rolnik. Tyle tylko, że rolnika w naszym prawie usiłują zdefiniować, aż cztery różne ustawy.

- Jakie zatem są praktyczne korzyści z przynależności do Stowarzyszenia GGG ?
 
P.K.: - Przygotowując się do kolejnego sezonu, zaktualizowaliśmy katalog ofert agroturystycznych wszystkich członków naszego Stowarzyszenia. Prowadzimy dwie własne strony internetowe: www.agroturystyka-ggg.pl, www.galicyjskie.pl, na których można znaleźć stale aktualizowaną ofertę członków naszego stowarzyszenia. Mamy już możliwość prezentowania naszych ofert w języku niemieckim i angielskim. Staraniem naszego prezesa Pana Aleksandra Twardosza, uruchomiliśmy możliwości  internetowej rezerwacji miejsc (on-line). Wydajemy własny Informator Gospodarstw Agroturystycznych, to już czwarte jego wydanie, które zawiera 203 oferty naszych gospodarstw. Wykonaliśmy również, w ramach zadania zleconego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, realizację projektu "Podnoszenie jakości usług agroturystycznych w Województwie Małopolskim". W wyniku tego projektu poddano kategoryzacji 150 gospodarstw agroturystycznych w Małopolsce w tym 82 należące do Stowarzyszenia GGG.
 
- A jaka jest skuteczność udziału w różnych targach turystycznych?
 
P.K.: - Jesteśmy współorganizatorem Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej. Giełda służy prezentacji oferty agroturystycznej głównie mieszkańcom Krakowa, ale odwiedza ją coraz więcej gości z Polski i zagranicy. Jest miejscem prezentacji tradycji, kultury regionalnej oraz wyrobów rękodzieła ludowego z terenu całego kraju, stowarzyszeń z terenu Małopolski i z innych województw, a także indywidualnych gospodarstw. Chociaż w naszym Stowarzyszeniu trwa stała dyskusja, czy skuteczniejsze są targi czy reklama internetowa - corocznie bierzemy udział w różnych targach turystycznych i agroturystycznych na terenie całego kraju - to już niewątpliwa zasługa i determinacja Pana Klemensa Górala.
 
- A co z tych działań jest istotne dla turysty?
 
P.K. ...no np. dbamy o to, by nasza oferta nie była taka jak w znanym skeczu „Szoping na urlopie”  Kabaretu  „Ani Mru-Mru” * (śmiech)

- ...to znaczy?
 
P.K.: - ... np., że ”łóżko to dwa krzesła i deska do prasowania” a „basen jest - ale to taki pod krzesłem” – cytując Kabaret. (śmiech) Przed takimi niespodziankami chroni turystę aktualna kategoryzacja kwater agroturystycznych. Kategoryzacja jest gwarancją odpowiedniej jakości usług w zależności od przyznanej kategorii. Gospodarstwa jednocześnie zyskują prawo do umieszczenia oferty w materiałach promocyjnych PFTW. Znak jakości przyznany przez Federację na pewno nie pozostaje bez wpływu na zainteresowanie turystów pobytem w takim, a nie innym gospodarstwie. Nasi turyści z pewnością doceniają stałe podnoszenie się jakości oferowanych usług i urozmaicanie oferty. Przynależność do Stowarzyszenia nie jest bez znaczenia w ewentualnej reklamacji świadczonych usług.
 
- Słyszałem, że niedawno zaszły zmiany w tej kategoryzacji?
 
P.K.: - Aktualnie system kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej klasyfikuje obiekty do jednej z dwóch kategorii: „Wypoczynek na wsi” lub „Wypoczynek u rolnika”.

- Na czym polega różnica?
 
P.K.: - „Wypoczynek na wsi” w zasadzie dotyczy wszystkich obiektów noclegowych położonych na terenach wiejskich, zaś zakwalifikowanie kwatery do kategorii „Wypoczynek u rolnika” wymaga spełnienia przez nią kryteriów specyficznych dla typowego gospodarstwa wiejskiego, które są określone  w  regulaminie wymagań kategoryzacyjnych. Pozwala to turystom dokonać lepszej oceny wyboru swojego wypoczynku.
 
- Jakie to są na przykład wymagania?
 
P.K.: - W takim gospodarstwie powinna być prowadzona produkcja rolna, roślinna lub hodowlana, ogrodnicza, sadownicza, albo rybacka, mile widziane są zwierzęta stanowiące atrakcję turystyczną gospodarstwa, ogród warzywny. Turysta powinien mieć możliwość zakupu posiłków domowych wytwarzanych na bazie produktów wiejskich, skosztowania kuchni regionalnej. Zalecamy by w obiekcie, oraz poszczególnych pokojach znajdowały się elementy dekoracyjne związane z kultywowaniem rodzimych tradycji, kultury, etnografii.

- Jakie są najbliższe plany Stowarzyszenia?
 
P.K.: - Miło nam poinformować, że w tym roku nasze Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Uroczyste podsumowanie tego okresu odbędzie się podczas XVI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej organizowanej 13 i 14 kwietnia 2013 roku w obiektach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Korzystając z okazji chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w tym wydarzeniu.

- Gratuluję jubileuszu i życzę udanych kolejnych sezonów.
 
P.K.: - Bardzo dziękuję w imieniu całego naszego Stowarzyszenia.

* Link do skeczu Kabaretu „Ani Mru-Mru” http://www.youtube.com/watch?v=se-CZ2n66CY

Zobacz również:

Gospodarstwo Agroturystyczne Amigówka w Mietniowie k. Wieliczki www.amigowka.pl

Oferty agroturystyczne znajdziesz na stronach GGG:
www.agroturystyka-ggg.pl
www.galicyjskie.pl
 

 
Odsłon artykułów:
17863700

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…