25 lat Caritas Diecezji Tarnowskiej


Od 25 lat działa Caritas Diecezji Tarnowskiej. 8 grudnia przypadała rocznica reaktywowania działalności tej kościelnej organizacji charytatywnej.


Z okazji jubileuszu w kościele pw. św. MaksymilianaTarnowie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego.

Caritas tworzą ludzie, którzy często od wielu lat bezinteresownie pomagają potrzebującym. W ponad czterystu parafiach diecezji tarnowskiej istnieją Oddziały Caritas. Działa w nich ponad 4 tys. wolontariuszy. W Szkolnych Kołach Caritas jest obecnie ok. 4 tys. dzieci i młodzieży.

Caritas Diecezji Tarnowskiej pomaga ludziom w trudnej sytuacji materialnej, prowadzi świetlice dla najmłodszych, dożywianie oraz organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Ponadto pomaga w leczeniu i rehabilitacji, wspiera osoby bezdomne, poszkodowanych przez różne zdarzenia losowe. Profesjonalną opieką otoczeni są podopieczni placówek Caritas m.in. w Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych i Hospicjach.

Caritas Diecezji Tarnowskiej powstała w 1937 r. W 1950 r. władze komunistyczne rozwiązały ją. Jej nieformalna działalność skupiła się w ramach duszpasterstwa dekanalnego i parafialnego. Reaktywacja nastapiła w 1989 r.

Caritas Diecezji Tarnowskiej dysponuje sześcioma domami, w których funkcjonuje dziewięć wyspecjalizowanych placówek. W siedmiu świetlicach pomoc w nauce otrzymują uczniowie z rodzin potrzebujących. Ponadto Caritas prowadzi i wspiera trzynaście kuchni dla ubogich. Caritas to także tysiące dobrodziejów i darczyńców wspierających potrzebujących.

Jedną z akcji Caritasu jest rozsyłanie świec wigilijnych. Ok. 130 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zostało skierowanych do parafii diecezji tarnowskiej. Dzięki tej akcji charytatywnej będzie można pomóc najmłodszym z rodzin potrzebujących. To dzięki tej akcji już podczas najbliższych ferii zimowych, dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas.

Kilka tysięcy sztuk świec trafi też do Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec.

W roku 2014, dzięki pieniądzom z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2013, na letni i zimowy wypoczynek wyjechało 2.652 dzieci. Caritas Diecezji Tarnowskiej przeznaczyła na ten cel 147 tys. 375 zł.

Więcej: www.diecezja.tarnow.pl

Odsłon artykułów:
17521065

Odwiedza nas 192 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…