Uroczystości katyńskie

 
Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W niektórych miejscach regionu odbędą się uroczystości rocznicowe.
 
Część uroczystości miała już miejsce w związku z rocznicą tragedii smoleńskiej, o czym informowaliśmy w artykule Rocznica smoleńska w okolicy.
Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zorganizowało 9 i 10 kwietnia dla Tarnowa i okolic obchody 3. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 73. Rocznicy Ludobójstwa w Katyniu.
Natomiast starosta powiatu tarnowskiego, burmistrz Żabna oraz Stowarzyszenie Pomnik Smoleńsk obchody 73 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej zorganizowali 10 kwietnia w Żabnie.
 
Tarnów
 
Prezydent Tarnowa, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Koło w Tarnowie oraz Szkoły Gimnazjalne i Ponadgimnazjalne zapraszają na uroczystości uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Odbędą się one już w niedzielę, 14 kwietnia. Rozpocznie je o godzinie 12.00 msza święta w Kościele xx. Filipinów przy ul Piłsudskiego. Dzień później, 15 kwietnia odbędą się uroczystości w Alei Dębów Katyńskich. Szczegółowy program zamieszczamy poniżej.
 
Uroczystości współorganizowane są przez Urząd Miasta Tarnowa, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia, Tarnowskie Szkoły Gimnazjalne i Ponadgimnazjalne, Stowarzyszenie „Szwadron Jazdy R.P.” Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. W programie uroczystości przewidziano:
 
14 kwietnia: 12:00 – Kościół xx. Filipinów - Msza św. w intencji ofiar mordu katyńskiego.Po mszy św. – Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza
15 kwietnia:12:00 – Aleja Dębów Katyńskich - Uroczystości szkolne - Odsłonięcie tablic upamiętniających oficerów i żołnierzy 5 Pułku Strzelców Konnych
 
Rocznicy katyńskiej towarzyć będzie także wystawa: Wystawa zatytułowana „Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej“ została zorganizowana przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w RC, Śląskie Muzeum Krajowe w Opawie, Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska“ w RC i Urząd Miasta Czeskiego Cieszyna. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniach 28 kwietnia – 9 maja 2010 r. w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.
Na planszach można obejrzeć fotografie dokumentujące tragiczne losy ofiar z Zaolzia. Autorami wystawy są profesor zwyczajny Mečislav Borák pracownik naukowopedagogiczny Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i mgr Marian Steffek pracownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC. Wystawę można oglądać w Galerii Polskiego Związku Artystów Plastyków adres Rynek 4.
 
Pilzno
 
W Gminie Pilzno obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się 14 kwietnia. Rozpocznie je Msza św. o godz. 11.15 w kościele oo. karmelitów.
W trakcie Mszy  usłyszymy medytację  "W Katyńskiej celi" w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie. Później nastąpi przemarsz pod Krzyż Katyński na cmentarzu i złożenie wieńców.
Organizatorzy zapraszają do udziału w tej uroczystości mieszkańców oraz poczty sztandarowe.
 
Artykuł może być aktualizowany o nowe wydarzenia.
 
Odsłon artykułów:
17463368

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…