Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

Dokładnie 108 lat temu I Brygada Legionów Polskich w Łowczówku stoczyła bój z Rosjanami o polską niepodległość. Dziś nieopodal miejsca, na którym walczyli Legioniści, odbywa się XXIII Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy. W uroczystości wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył wiązankę kwiatów.

Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd poległym Legionistom. Choć bitwa nie została wygrana, to Rosjanie zostali na pewien czas zatrzymani w zdobywaniu kolejnych pozycji. Pod Łowczówkiem Legioniści postawili czynny opór, wskazując, jak zdeterminowani są w dążeniu do niepodległości. Cześć ich pamięci! – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

XXIII Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. Następnie delegacje wysłuchały Apelu Pamięci i złożyły kwiaty. Na koniec wybrzmiały śpiewy polskich pieśni patriotycznych.

Bitwa pod Łowczówkiem została stoczona w dniach 22-25 grudniu 1914 roku. Uwidoczniła znakomite walory żołnierza legionowego, a jej znaczenie w dziejach oręża polskiego podkreśla także tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Straty Legionów w bitwie pod Łowczówkiem wyniosły 128 zabitych i 242 rannych, w tym aż 38 oficerów. Większość z nich spoczęła na Cmentarzu Legionistów Polskich Nr 171 w Łowczówku, położonym na wzgórzu Kopaniny, wznoszącym się 398 m n.p.m.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Odsłon artykułów:
17013862

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…