poniedziałek, 13 listopad 2023 19:19

Gminne Obchody 105. rocznicy niepodległości w Pilźnie

Napisał

Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Pilźnie rozpoczęły się od mszy św. i obejmowały różnorodne działania edukacyjne i kulturalne, w tym otwarcie nowej ekspozycji w Muzeum Regionalnym.

Gmina Pilzno uroczyście uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczynając od mszy św. w intencji Ojczyzny. Uroczystości kontynuowano pod pomnikiem Żołnierzy Formacji Niepodległościowych i Walczących o Wolność, gdzie odbył się apel pamięci oraz złożono kwiaty. Wydarzenie uświetniły poczty sztandarowe i pokaz musztry wojskowej przez uczniów klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie. Ważnym elementem obchodów był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilzno.

Dodatkowo, jak informuje Urząd Miejski w Pilźnie, 9 listopada członkowie koła III AKord z Dobrkowa zorganizowali wieczornicę, podczas której uczniowie w formie edukacyjnej gry „Drogi wolności” prześledzili drogę Polaków do niepodległości. W ramach przygotowań do akcji charytatywnej „Pola Nadziei”, członkowie koła III AKord wykonali ozdoby, które zostaną wręczone darczyńcom podczas wiosennej kwesty na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Z kolei Muzeum Regionalne w Pilźnie zaprezentowało nową ekspozycję „Pierścionek z orłem w koronie - biżuteria patriotyczna w dobie walk niepodległościowych XIX - XX w.”. Wystawa ta podkreśla patriotyzm poprzez unikatowe biżuterię i wyroby rzemiosła artystycznego, które symbolizowały postawę obywatelską w czasach walk o wolność Polski. Wśród eksponatów znajdują się „czarna biżuteria” i dodatki żałobne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle, uzupełnione o archiwalne fotografie przedstawiające mieszkańców w strojach patriotycznych i żałobnych. Ta ekspozycja to wyraz hołdu dla bogatej historii Polski i jej ducha niezłomności.

Czytany 271 razy
Odsłon artykułów:
17594824

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…