wtorek, 03 październik 2023 16:59

Obwodnica Pilzna: Koncepcja programowa i plany budowy

Napisał

Trwają prace nad koncepcją programową dla obwodnicy Pilzna, która powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Podstawowym celem budowy obwodnicy Pilzna jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych, jaki koncentruje się w mieście z kierunków wschodniego i zachodniego. 

Według informacji Starostwa Powiatu Dębickiego, obwodnica rozpocznie swój przebieg na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 i ul. Lwowskiej (DK73) w Pilźnie, gdzie zaprojektowano skrzyżowanie typu rondo. Dalej inwestycja przetnie rzekę Dulcza, a na końcowym odcinku włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 73 za pomocą ronda. Będzie ono zlokalizowane w odległości ok. 1,2 km za istniejącym skrzyżowaniem z drogą gminną w kierunku Jasła. Koniec obwodnicy zaprojektowano w miejscowości Strzegocice (początek planowanej rozbudowy DK73 na odcinku Pilzno - Brzostek). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona do 2027 r.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Pilzna jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych, jaki koncentruje się w mieście z kierunków wschodniego i zachodniego. Chodzi przede wszystkim o podróżujących drogą krajową nr 94 oraz autostradą A4 w kierunku Jasła i dalej Krosna. Przebieg DK73 łączy korytarz transportowy DK94/A4 z drogą krajową nr 28, stanowiącą główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województw podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji tej obwodnicy, ruch tranzytowy znacząco zmniejszy się w centrum miejscowości.

Podczas wideokonferencji omawiana była Koncepcja Programowa z pełnym rozpoznaniem geologicznym wraz z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi z podziałem na: część 1: „Budowa obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73, dł. ok. 2,6 km”.

Czytany 612 razy
Odsłon artykułów:
17598271

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…