Ks. Jan Czuba, misjonarz i męczennik

Ks. Jan Czuba pochodzi ze Słotowej, jako młody kapłan poniósł męczeńską śmierć na misji afrykańskiej 14 lat temu.
 
Ks. Jan Czuba, urodzony 5.06.1959 r., syn Stanisława i Marii Paprockiei. Wychowany był w rodzinie rolniczej w miejscowości Słotowa. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Nastepnie chodził do Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 1984 r. w tarnowskiej bazylice przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza.

Pierwszą posługę kapłańską rozpoczął w Bobowej jako wikariusz parafialny. Po rocznym przygotowaniu do pracy na terenie Afryki w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie 2.06.1989r. otrzymał krzyż misyjny z rąk abp. Jerzego Ablewicza i wyjechał do Kongo-Brazzaville, gdzie podjął pracę misyjną. W 1992r. mianowany został proboszczem parafii w Loulombo.
 
Fot. zsslotowa.pl
 
Oddawał się tam całkowicie swojej kapłańskiej posłudze i działalności misyjnej. Pracował dla 15 wspólnot w 36 wioskach. Piechotą przebywał do 30 km dziennie w skwarze afrykańskiego słońca. Zajmował się m.in. pszczelarstwem, hodowlą owiec, masarstwem, edukacją ludzi tam zamieszkujących a także zbudował aptekę i dom dla sióstr zakonnych, planował budowę kościoła i szpitala. Kontynuował pracę misyjną po wybuchu w Kongu wojny domowej latem 1997.
 
27 października 1998 r. został zastrzelony na terenie swojej misji przez grupę bandytów. Pogrzebano go w pośpiechu w pobliżu kościoła w Loulombo. Ks. Jan wiedział, że na misji jest niebezpiecznie w obliczu trwającej tam wojny domowej, jednak chciał być w tych trudnych chwilach razem z miejscowymi ludźmi. Ks. Jan Czuba przeżył 39 lat, w tym 14 lat kapłaństwa, z czego 9 lat na misjach.

W 10. rocznicę jego męczeńskiej śmierci bp Wiktor Skworc poświęcił tablicę upamiętniającą ks. Jana Czubę. Umieszczono jego wizerunek w XIV stacji Drogi krzyżowej kościele w Pasierbcu, wybudowano poświęconą jego pamięci kaplicę misyjną w Słotowej, a także nazwano jego imieniem Dom Formacji Misyjnej w Czchowie, salę misyjną Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Zespół Szkół w Słotowej.
 

Źródła różne.
Odsłon artykułów:
17402286

Odwiedza nas 288 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…