Jerzy Pertkiewicz

Jerzy Pertkiewicz ur. w 1920 r. w Czortkowie w województwie tarnopolskim. Doktor farmacji, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim "Drzazga"), pułkownik w stanie spoczynku, harcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Mieszkaniec Tarnowa.
 
Po maturze został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Przed wybuchem II wojny światowej należał do 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Kilkakrotnie był ranny w tym czasie. Po leczeniu Pertkiewicz pojechał do Kalisza, gdzie brał udział w konspiracyjnej odbudowie Pułku Strzelców Kaniowskich. Wysiedlony z Kalisza trafił wraz z rodziną do Tarnowa. Tutaj przystąpił do Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim "Drzazga".
 
W aptece im. T.Kościuszki, którą objął w Tarnowie jego ojciec (ps. "Zbudowski"), Jerzy Pertkiewicz pracował jako laborant. Apteka stanowiła także konspiracyjny punkt kontaktowy, miejsce kolportażu prasy podziemnej, tajną aptekę w czasie działań wojennych. Po rozpoczęciu akcji "Burza" trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej "Regina" w batalionie "Barbara".
Czytaj więcej: Batalion Barbara.
 
Walczył w obwodzie tarnowskim m.in. w okolicach wsi Kowalowa (Gilowa), Jamna, Joniny, Machowa, Podlesie, Polichty, Świniogóra, Ratówki, Rzepiennik Strzyżewski, Zalasowa, Żurowa.
 
W 1944 otrzymał stopień podporucznika przez komendanta krakowskiego okręgu AK i ze względu na stan zdrowia został zwolniony z 16 pułku piechoty AK.
 
Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. otrzymał stopień majora, w 2008 podpułkownika, a w 2011 pułkownika.
 
Po wojnie zamieszkał w Tarnowie. Studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Prazcował w kilku aptekach a wlatach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.
 
Od czasów nauki w gimnazjum był także aktywny w harcerstwie.
 
 

Źródło: Wikipedia i inne źródła
Odsłon artykułów:
17462046

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…