Jubileusz Firmy Oponiarskiej Dębica



Wczoraj (4 kwietnia) przed bramą Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. został odsłonięty pomnik poświęcony pamięci twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego i Fabryki Gum Jezdnych. Uroczystość wiąże się z obchodami 75-lecia Firmy Oponiarskiej Dębica.

W hołdzie twórcom zakładu oraz z okazji 75-lecia działalności Firmy Oponiarskiej Dębica, odsłonięto pamiątkowy pomnik. W czasie uroczystości obecny był marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Gospodarki oraz Urzędów Wojewódzkich Podkarpacia i Małopolski oraz przedstawiciele administracji samorządowej miasta, gminy i powiatu dębickiego.

„Firma Oponiarska Dębica S.A. to dziś jeden z największych zakładów tego typu na świecie. Obecnie w barwach Goodyeara trzeci, a w Europie pierwszy. Jest jednym z największych pracodawców w regionie, jednym z największych eksporterów w Polsce i jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Daje zatrudnienie niemal 3 tysiącom osób. Przychody Spółki w 2013 roku wyniosły niemal 2 mld złotych, a zysk operacyjny ponad 103 mln złotych. To tutaj produkowane są najnowocześniejsze opony HP i UHP marek Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica, które wysyłane na cały świat. Prezesem firmy jest Jacek Pryczek.

W 1937 r. polski rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Na terenie COP błyskawicznie powstają kolejne zakłady, elektrownie i huty, które dają prace tysiącom ludzi i pozwalają rozwijać się gospodarczo i uniezależnić się od Niemiec i Rosji. Jedną z firm COPu miała być filia poznańskiego Stomilu produkującą ogumienie dla wojska - wybrano teren nieużytków w Dębicy. Fabryka została uroczyście otwarta 4 kwietnia 1939 r. przez twórcę COPu, wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Rozwój firmy przerywa wybuch II wojny światowej. Fabryka została przejęta przez Niemców i sprzedana koncernowi Continental. Na terenie zakładu utworzono warsztat samochodowy, a maszyny wywieziono do Rzeszy. Po wojnie nastąpiła odbudowa firmy, rozpoczęto produkować opony. Zakład przeszedł na własność państwa. Lata 50. i 60. to dalszy rozwój firmy - powstają tu nowe obiekty, wzmożona zostaje produkcja opon. "Dębica" wypełnia 3/4 rynku oponiarskiego w Polsce i eksportuje produkty do wielu krajów świata. W latach 70. następuje dalszy rozwój zakładu dębickiego - pod zmienioną nazwą "Stomil". Tu powstają jedne z pierwszych na świecie opon bezdętkowych. W latach 80., w dobie kryzysu w Polsce, fabryka produkuje znacznie mniej, jednak mimo uzależnienia od gospodarki centralnie sterowanej, posiada względną samodzielność i przynosi zyski.

Po upadku komunizmu fabryka wchodzi stopniowo na drogę prywatyzacji i wraca do reguł wolnorynkowych. Najpierw przekształca się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa a w 1995 r. strategiczny pakiet akcji nabywa amerykański gigant oponiarski The Goodyear Tire & Rubber Company. Koncern inwestuje w „Dębicę” (zmieniona nazwa) dziesiątki milionów dolarów. Firma dębicka jest jednym z największych zakładów pracy w regionie.

ryglice-okolice.pl - piszemy o wszystkim i jako pierwsi


Odsłon artykułów:
17400764

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…