Interwencja ws. wykupu polskiej ziemi

 
Interwencja u europosła Zbigniewa Ziobro ws. wykupu polskiej ziemi przez zagraniczne podmioty.
Tekst Lucyny Malec, Radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
 
Szanowni Państwo,
 
Informuję, że w dniu 18 lutego 2013 roku zwróciłam się z prośbą do europosła Zbigniewa Ziobro o interwencję ws. wyprzedaży polskiej ziemi rolnej zagranicznym spółkom w Komisji Europejskiem. W związku z tym, przesyłam treść interpelacji jaka została złożona do Komisji Europejskiej przez europosła Zbigniewa Ziobro:
 
Od dnia 1 maja 2016 roku skończy się okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez podmioty i spółki zagraniczne. Obywatele poszczególnych krajów Unii Europejskiej będą mogli zakupić polską ziemię na takich samych warunkach jak Polacy. Natomiast jak wskazują dostępne dane, ziemia rolnicza jest dobrem wymagającym należytej troski i ochrony oraz utrzymania charakteru rolnego. Należy również podnieść, iż rolnicy polscy są dyskryminowani zbyt niskimi dopłatami bezpośrednimi, co wiąże się z tym, że nie mogą rywalizować z otrzymującymi znacznie wyższe dopłaty rolnikami z krajów starej UE. Ze środków korzysta tylko część rolników, jak również przedsiębiorcy, którzy rolnikami nie są. Możliwość wykupu ziemi przez zagraniczne spółki i wszelkie podmioty z udziałem kapitału obcego pogorszy sytuację polskiego rolnika. Warto w tym miejscu również wskazać, iż w województwie zachodniopomorskim dochodzi wręcz do masowego procederu wykupu gruntów przez zagraniczne podmioty przez podstawione osoby tzw. "słupy".
 
W związku z powyższym proszę Komisję Europejską o odpowiedź na następujące pytania:
 
1.Czy Komisja Europejska posiada informacje jak wygląda system obrotu ziemi w poszczególnych krajach Unii Europejskiej?
 
2.Czy Komisja Europejska dostrzega problem wykupu ziemi przez zagranicznych spekulantów - nie będących prawidzwymi rolnikami, a chcących inwestować w zakup ziemi rolnej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej?
 
3. Jakie kroki zamierza podjąć Komisja Europejska, aby powyższą sprawę wyjaśnić oraz jak Komisja Europejska zamierza przeciwdziałać tego typu praktykom w przyszłości?
 
Lucyna Malec
Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego "Solidarna Polska"
 
 

Artykuł nadesłany
 
Odsłon artykułów:
17398637

Odwiedza nas 759 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…