Odnowiona ruchoma szopka tuchowska


Najbardziej znaną w regionie i jedną z najpiękniejszych w Polsce, szopkę tuchowską, po 40 latach poddano renowacji. Jest ona otwarta przez cały rok, jednak w okresie Bożego Narodzenia cieszy się szczególnym zainteresowaniem nie tylko wiernych.
Po 40. latach został przeprowadzony gruntowny remont perełki okolicy i regionu, jaką jest szopka w sanktuarium w Tuchowie. Wymieniono wiele elementów, mechanizmów, strojów. Stajenkę betlejemską, która stanowi centrum dzieła, bardziej wyeksponowano. Do szopki zakupiono nową, ognioodporną kurtynę, wymieniono nagłośnienie oraz sprzęt do odtwarzania kolęd. Odnowiono panoramę, którą namalował przed laty o. Czesław Kudroń.Szopka ruchoma w Tuchowie przyciąga odwiedzających i wiernych od roku 1974. Jej historia sięga lat 20- tych ubiegłego wieku. Na początku była prosta, z czasem coś dodawano i ulepszano. Pierwszą wielką ruchomą szopkę w kościele na okres Bożego Narodzenia zbudował w 1964 r. br. Wacław razem z Józefem Osiką z Lubaszowej. Była ona umieszczana na czas świąteczny w kaplicy św. Barbary. Duszpasterze zauważyli wkrótce, że szopka przyciąga wiernych, zwłaszcza dzieci i postanowili wykorzystać ten fakt do celów ewangelizacyjnych. W czasach ateizmu komunistycznego organizowano specjalne nabożeństwa, katechezy, śpiewano kolędy.Szopka gromadziła tłumy dzieci i dorosłych, dlatego budowniczy klasztoru, proboszcz o. Władysław Witkowski planował umieścić szopkę w sali podziemnej, która właśnie powstawała. Po jego nagłej śmierci, dzieło kontynuował następca, o. Stanisław Stańczyk. Wykonanie ruchomej szopki zlecił o. Kazimierzowi Zymule. Prace rozpoczęto w 1974 r., a ukończono w następnym roku. Uroczystego poświęcenia dokonał biskup tarnowski Jerzy Ablewicz.

Ówczesna szopka zawierała wiele elementów, w tym 45 figurek przedstawiających postacie z historii Polski i Kościoła polskiego. Stroje dla figurek uszyła Jadwiga Stańczyk. Tuchowskie dzieło sztuki i miejsce kultu szybko zyskało rozgłos, głównie za sprawą tysięcy pielgrzymów nawiedzających sanktuarium. Stało się atrakcją odpustów, zwłaszcza dla dzieci.Obecnie szopka składa się z ok. 360 elementów, znajduje się w niej 173 postaci, ubranych m.in. w stroje historyczne, regionalne. Niektóre z nich wykonują różne czynności nawiązujące do życia codziennego, scen biblijnych. Hołd Dzieciątku oddają m.in.: Mieszko i jego żona Dobrawa, król Kazimierz Wielki, Mikołaj Kopernik, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz papież św. Jan Paweł II.

Szopka w Tuchowie jest czynna przez cały rok. W dni powszednie otwarta jest w godzinach 9.00 ? 12.00 (Informacja na furcie klasztornej). W niedziele i święta od godz. 10.00 do 15.30. (W czasie Mszy Świętych szopka jest nieczynna).

Źródło informacji, więcej fotografii, szczegóły: www.klasztor.tuchow.pl

Fot. K. Jasiński

Odsłon artykułów:
17456946

Odwiedza nas 207 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…