Ruszył największy program edukacyjny w historii powiatu

 
W Tarnowie miała miejsce inauguracja programu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”. Jest to największy projekt edukacyjny w historii Powiatu Tarnowskiego i jeden z największych tego typu, realizowanych obecnie w kraju. Na program kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli Starostwo pozyskało przeszło 4,3 mln zł. Obejmie wszystkie gminy w powiecie i wszystkie typy placówek oświatowych - od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych.
 
Szkoły, powiat tarnowski
 
Inauguracja programu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”, odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa. Oprócz osób, które będą pracować przy realizacji projektu, wzięli w niej również udział przedstawiciele gminnych samorządów, władze powiatu oraz goście specjalni – Małopolski  Kurator Oświaty Aleksander Palczewski i Poseł RP Urszula Augustyn.
 
 
Starosta Tarnowski Roman Łucarz powiedział, że jest to projekt złożony i trudny w realizacji, gdyż obejmie przeszło150 szkół i przedszkoli, a z różnych form wspomagania i doskonalenia swoich kwalifikacji skorzysta przeszło 2 tysiące nauczycieli.
-Mamy jednak szereg atutów, które dają nam pewność, iż podołamy organizacyjnie i merytorycznie jego wdrożeniu - mówił Starosta. - Dysponujemy wysokiej klasy kadrą zarządzającą oświatą, liczymy na pomoc i współpracę z samorządami gminnymi, ponadto zatrudniamy Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji.
 
 
Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Karciński, który osobiście będzie uczestniczył w tym projekcie, bo jest także nauczycielem i dyrektorem szkoły w Gromniku podkreślał, że edukacja młodzieży jest jednym z najważniejszych zadań, realizowanych przez samorząd powiatowy.
-Mając to na uwadze, a także realia środowiska wiejskiego, Starostwo w ramach swojej strategii oświatowej podjęło szereg działań dotyczących wzrostu kwalifikacji kadry pedagogicznej oraz zorganizowania systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli. Przykładem jest utworzenie pierwszego w Polsce powiatowego ośrodka doradztwa metodycznego, jakim jest Samorządowe Centrum Edukacji. To właśnie merytoryczne działania tego ośrodka, które są na bardzo wysokim poziomie, dały nam doświadczenie i pewność, że należy w oparciu o niego podjąć się opracowania i wdrożenia projektu zakładającego bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół - stwierdził.
Przewodniczący przypomniał, że w zakresie edukacji Powiat Tarnowski jest jednym z liderów w Małopolsce w pozyskiwaniu środków z programów unijnych. W latach 1999-2013 Wydział Edukacji opracował i wdrożył 91 programów o wartości przeszło 17 mln zł.
 
 
-Obecny projekt jest szczególnie ważny, gdyż ma na celu poprawę jakości systemu doskonalenia nauczycieli. Odchodzi od okazjonalnych, jednorazowych i niepowiązanych ze sobą form pomocy,   do kompleksowego świadczenia usług na rzecz zarówno pojedynczych nauczycieli, jak i szkoły jako całości - uważa Zbigniew Karciński.
 
 
Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski został przez Starostę Romana Łucarza uhonorowany najwyższym powiatowym odznaczeniem - Groszem Ziemskim Tarnowskim. Władze powiatu podziękowały również Poseł Urszuli Augustyn za „skuteczne i konsekwentne wsparcie, udzielane od wielu lat samorządowi powiatu tarnowskiego w działaniach na rzecz rozwoju edukacji”. Szczególnie dziękowano Urszuli Augustyn za to, że wsparła starania o pozyskanie unijnych pieniędzy na największy projekt edukacyjny w historii powiatu.
Szkolnym Organizatorom Rozwoju Edukacji, których w sumie jest 21, wręczono specjalne certyfikaty.
 
Przypomnijmy, że program potrwa do 30 czerwca 2015 roku. Form wspomagania, z których szkoły i przedszkola będą mogły skorzystać jest naprawdę wiele. Warsztaty, szkolenia, konsultacje czy wykłady to tylko niektóre propozycje z szerokiej oferty.
 
Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego
 
Odsłon artykułów:
17397297

Odwiedza nas 219 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…