Wieniec z Woli Lubeckiej zwyciężył w województwie

 
Wyjątkowy sukces dożynkowy odnieśli reprezentanci okolicy Ryglic w Małopolskim Święcie Plonów, które miało miejsce dziś w Rodakach. Najlepszym wieńcem wojwództwa, który pojedzie na ogólnopolskie dożynki w Spale okazało się dzieło pań z Woli Lubeckiej.
 

Dla Małopolan dożynki to ważne święto i niezwykła okazja do tego, by podziękować rolnikom za ich codzienny trud. XV Dożynki Wojewódzkie w tym roku odbyły się w Rodakach, gmina Klucze, powiat olkuski. Uroczystości rozpoczęła Msza święta oraz poświęcenie ponad 70. wieńców ze wszystkich gmin Małopolski.
Po barwnym korowodzie na placu obok miejscowej OSP odbyła się dalsza część uroczystości.

Wieniec z Woli Lubeckiej

Na dożynki w Rodakach przyjechało około tysiąca gospodyń wiejskich i innych reprezentantów gmin województwa. Wszystkich uczestników było kilka tysięcy. Wśród najważniejszych gości znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, parlamentu, władz lokalnych oraz duchowieństwa. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nastąpiła część artystyczna. Na zakończenie zagrali Trebunie - Tutki.

Jednym z najważniejszych punktów programu uroczystości dożynkowych był Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych. Rywalizacja była ogromna. W kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyło Stowarzyszenie „Wolanie” z Woli Lubeckiej, gmina Ryglice, powiat tarnowski a w kategorii wieńca współczesnego wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Baczynie z gminy Budzów w powiecie suskim.

Wieniec tradycyjny z Woli Lubeckiej pojedzie na prezydenckie dożynki w Spale, które będą miały miejsce w dniach 14- 15 września. Tam też zaprezentuje się gmina, powiat i województwo. Dożynki w miejscowości Spała organizowane są od 84 lat i oprócz wieńców prezentowane są tam zespoły folklorystyczne i inne reprezentacje poszczególnych województw.  Uroczystość ta, to to jedno z najważniejszych świąt ludzi wsi w Polsce i ginącego folkloru oraz rolnictwa.

Fotografie: Kazimierz Wójtowicz

Przypomnijmy, że wieńce powiatu tarnowskiego, a w szczególności gminy Ryglice odnoszą od lat duże sukcesy. W tym roku praca z Uniszowej zwyciężyła w dożynkach powiatu tarnowskiego a wieniec z Woli Lubeckiej znalazł dziś uznanie na dożynkach wojewódzkich w Rodakach. Warto także dodać, że lokalni twórcy wykonują swoje dzieła bezinteresownie, czynią to z pasji i za za darmo promują gminę i region.

Prezentacji wieńców gminy towarzyszy oraz nadaje duszy i z pewnością pozytywnie "wpływa" na pracę komisji artystycznych, podobnie jak przez wiele poprzednich lat, zespół ludowy z Kowalowej "W Kuźni u Kowala", działający przy Ośrodku Kultury w Ryglicach.

Ryglice-okolice.pl - piszemy jako pierwsi- za darmo promujemy osiągnięcia lokalnego społeczeństwa.
 
 
Odsłon artykułów:
17371627

Odwiedza nas 255 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…