Wiceminister docenia gminę JodłowaPodczas konferencji prasowej, która odbyła się kilka dni temu w Machowej, wiceminister chwali gminę Jodłowa za ochronę zabytków na jej terenie. Kilka obiektów na terenie tej gminy poddano prowadzonej pod nadzorem konserwatorskim renowacji w ciągu ostatnich czterech lat. W sumie wydano na renowację zabytków około 1,3 mln  zł.

W roku 2010 po raz pierwszy od lat wsparto renowację obiektów zabytkowych - wydano kwotę 40 tys. zł. "Zaniedbane przez lata, ale mające wyjątkową wartość obiekty to często najlepsza wizytówka gminy i utrzymanie ich w odpowiednim stanie wydaje się sprawą konieczną" – zaznaczył Robert Mucha, wójt gminy Jodłowa. W kolejnych latach nakłady rosły, a samorząd znajdował kolejne wsparcie w budżecie województwa podkarpackiego, funduszach unijnych, a także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków. W ubiegłym roku kwota ta sięgnęła 817 tys. zł. Łączna kwota wydatkowana na zabytki w gminie Jodłowa  to ponad 1 309 000 zł. W najbliższych latach planowane są dalsze prace renowacyjne.

Zabytkowy kościół w Jodłowej

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Machowej, obecny tam m.in. Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski pochwalił gminę Jodłowa. "Samorząd znajduje się w czołówce gmin pod względem zaangażowania w ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego" – zapewnia wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego P. Żuchowski.

Rada Gminy ujęła w programie ochronę zabytków, szczególnie obiekty sakralne. Najbardziej spektakularny przykład to kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jodłowej. Gruntownej renowacji poddano także  cmentarze z okresu I i II wojny światowej, które poza samorządem nie mają żadnego opiekuna.

W ostatnim czasie renowacji poddano: kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jodłowej, pomnik Konstytucji 3 Maja i Bitwy pod Racławicami w Jodłowej, obraz św. Mikołaja, cmentarz wojenny w Dęborzynie, cmentarz wojenny wraz z cmentarzem cholerycznym w Jodłowej oraz pomnik partyzantów z II wojny światowej w Dębowej.

Źródło: www.jodlowa.eu

Podobne artykuły:
Wiceminister chwali Pilzno
Renowacja kościoła w Jodłowej

Odsłon artykułów:
17588767

Odwiedza nas 549 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…