Odnowiony dwór ze Święcan

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku został oficjalnie otwarty i udostępniony do zwiedzania dwór ze Święcan, zbudowany rękami wiejskiego cieśli Sochy w 1861 roku.

Po 10 latach żmudnej pracy w sanockim skansenie został zaprezentowany dwór ze Święcan. Budynek został rozebrany a później złożony. Poddano go konserwacji i wymieniono zniszczone elementy, zrekonstruowano też setki zabytków, które stanowią jego wyposażenie. Prawdziwym ewenementem jest dworska kaplica z neogotyckimi polichromiami.

Dwór jest największym obiektem w sanockim skansenie, ma 400 m2 i składa się z jedenastu pomieszczeń. Dwór został urządzony nie na podobieństwo pierwowzoru, według wyobrażeń opartych na badaniach dworów i dworków na Podkarpaciu. Wzniesiony w XIX stuleciu dwór, do 1927 roku będący w posiadaniu rodziny Olszewskich, po parcelacji przeszedł w ręce rodziny Grzegorczyków, dzięki czemu uniknął losu tysięcy dworów zniszczonych przez reformę rolną z 1944 roku. Odkupiony i zrekonstruowany przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku uzupełnia w sposób znaczący obraz kultury Podkarpacia reprezentowany w sanockim skansenie. W założeniu ma przypominać o tym jak ważną rolę pełniły dwory w kulturze Rzeczpospolitej, o ich znaczeniu w zachowaniu polskości, tradycji patriotycznych, ale i roli gospodarczej i kulturotwórczej.

Źródła: Skolyszyn.pl, Radio Rzeszów, http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/kultura/aktualnosci/130916-dwor-ze-swiecan

 

Odsłon artykułów:
17397690

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…