Uroczystości w Wierzchosławicach

 
W Wierzchosławicach odsłonięto tablicę upamiętniającą mjr. Adama Boryczkę oraz nadano mu pośmiertnie tytuł „Zasłużonego dla Gminy Wierzchosławice”.
 
 
W uroczystej sesji rady gminy Wierzchosławice, która miała miejsce w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski, rodzina A. Boryczki a także m.in.: wicemarszałek małopolski Roman Ciepiela, wojewoda Jerzy Miller, starosta tarnowski Roman Łucarz, szef  Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Janusz Kurzyna, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie - ppłk Zbigniew Skurnowicz.
 
 
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę o przyznaniu Adamowi Boryczce tytułu „Zasłużony dla Gminy”. Akt nadania wyróżnienia został przekazany rodzinie wybitnego patrioty. Pod Domem Ludowym, po odczytaniu rozkazu o pośmiertnym awansie, Adama Boryczki ps. "Tońko" do stopnia pułkownika, prezydent Komorowski odsłonił tablicę pamiątkową ku czci bohatera. Tablica powstała w związku z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicą urodzin A. Boryczki. Pod jego rozkazami służył Zygmunt Komorowski ps. „Kor”, ojciec obecnego Prezydenta RP.
 
 
Na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach prezydent złożył także kwiaty na grobie Wincentego Witosa. Uroczystości w Wierzchosławicach zakończyła konferencja „Wincety Witos – Polskie drogi do Wolności – ruch ludowy w walce o niepodległość”.
 

Adam Boryczko urodził się w 1913 roku w Wierzchosławicach. Przed 1939 rokiem pracował w Państwowych Zakładach Azotowych w Mościcach. W czasie wojny był majorem Armii Krajowej i Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość". Jako jeden z pierwszych przeszkolonych cichociemnych dostał się do kraju i został oficerem V odcinka organizacji dywersyjnej Wachlarz. Od końca 1947 roku był kurierem Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w 1954 roku, został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. Na wolność wyszedł dopiero po 13 latach. Zmarł w Warszawie w 1988 roku. 

Wierzchosławice, nazywane kolebką ruchu ludowego, są sławne dzięki Wincentemu Witosowi, który urodził się w tej wsi w 1874 roku. Trzykrotny premier II Rzeczypospolitej oraz działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego został pochowany na miejscowym cmentarzu w 1945 roku. Prezydent Komorowski wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości złożył wieniec na grobie Witosa i oddał cześć wybitnemu politykowi.

Więcej zdjęć: Rubryka Foto News Dawid Skruch na stronie głównej naszego portalu

Źródła: malopolskie.pl, powiat.okay.pl, tarnow.wku.wp.mil.pl, Wikipedia, własne

 

Odsłon artykułów:
17521356

Odwiedza nas 223 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…