Przypomniano o rotmistrzu

W Tarnowie rozpoczęto cykl wydarzeń z okazji zbliżającego się Dnia Żołnierzy Wyklętych. W piątek 22 lutego przypomniano postać niezwykłego bohatera- rotmistrza Witolda Pileckiego.
 
Wykłady na temat ochotnika do Auschwitz wysłuchali uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Po południu, w siedzibie starostwa powiatowego odbyła się dyskusja nt. znaczenia dziedzictwa Witolda Pileckiego, misji Fundacji Paradis Judaeorum oraz o działaniach wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.
 
Witold Pilecki - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. Kawaler Orderu Orła Białego. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. (Źródło: Wikipedia)
 
Warto w tym miejscu dodać, że rotmistrz Pilecki pochodził ze starego rodu szlacheckiego herbu Leliwa, taki sam, jaki ma miasto Tarnów. Ciekawostką są także odkrywane w ostatnich latach fakty, które przemawiają za tym, że pochodzący z Tarnowa premier rządu PRL-owskiego Józef Cyrankiewicz, którego po wojnie obwołano bohaterem- konspiratorem Auschwitz, był w rzeczywistości kolaborantem współpracującym z Gestapo i przyczynił się najprawdopodobniej do śmierci rotmistrza Pileckiego.
 
Witold Pilecki 1
Witold Pilecki
Źródło: T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990
 
Rotmistrz W. Pilecki:
Józef Cyrankiewicz:
 
Żołnierze wyklęci - określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek”  zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie - w 1963 r.
 
Odsłon artykułów:
17401711

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…