Elektroniczna dokumentacja w "Starym" Szpitalu

W piątek, 6 września, w sali konferencyjnej Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika
w Tarnowie została podpisana umowa na realizację projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym „Stary” Szpital będzie jednym z pierwszych w Małopolsce i jednym z niewielu w Polsce, który w pełni wdroży elektroniczną dokumentację medyczną.
 
Projekt „Rozbudowa systemu i infrastruktury informatycznej w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie celem zapewnienia wysokiej jakości usług medycznych” jest już trzecim projektem realizowanym w ramach MRPO. Projekt stanowi kontynuację procesu informatyzacji Szpitala, który rozpoczęty został 10 lat temu.
 
Elektroniczna dokumentacja medyczna
 
Dzięki rozbudowie systemu informatycznego o aplikację „elektroniczna dokumentacja medyczna” cała dokumentacja medyczna Szpitala będzie prowadzona w formie elektronicznej. W ten sposób Szpital jako jeden z pierwszych w Małopolsce spełni wymogi prawne - od 1 sierpnia 2014 wszystkie placówki medyczne będą zobowiązane do prowadzenia dokumentacji tylko w formie elektronicznej.
 
Szybka wymiana informacji w branży medycznej to wartość kluczowa. Elektroniczna dokumentacja medyczna zapewnia błyskawiczny dostęp do historii choroby pacjenta w każdym czasie, bez czasochłonnego przeglądania dokumentacji papierowej i konieczności wizyt w archiwum.
Dzięki elektronicznej formie dokumentacji lekarze posiadać będą możliwość przekazywania sobie historii chorób wraz z załącznikami (np. wynikami badań). Posiadanie dokładniejszych i pewniejszych danych na temat choroby pacjenta pomoże zwiększyć precyzję diagnoz oraz skuteczność podejmowanego leczenia.
 
Dokumentacja medyczna ograniczy biurokrację. Dane raz wpisane do systemu – począwszy od przyjęcia pacjenta, poprzez historię jego leczenia,  aż do chwili jego wypisu – automatycznie wczytują się do innych dokumentów. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość korzystania z gotowych formularzy (np. kart pacjenta, recept) oraz tworzenia własnych. Taka funkcjonalność pozwala na przyspieszenie procesu wypełniania dokumentacji i dostosowanie jej do własnych potrzeb, z zachowaniem zgodności z procedurami. To oszczędność czasu pracy personelu medycznego, który będzie mógł więcej uwagi poświęcić bezpośrednio pacjentowi.  
 
Prowadzenie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej pozwala na stopniową eliminację dokumentacji papierowej, której przechowywanie jest nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne. Konieczność archiwizacji dokumentów przez 20 lat sprawia, że Szpital zmuszony jest do utrzymywania dużej powierzchni magazynowej oraz zatrudniać pracowników zajmujących się archiwizowaniem oraz obsługą zbiorów.
 
Elektroniczna identyfikacja pacjenta przy łóżku szpitalnym
 
Zakup tabletów medycznych pozwoli rejestrować świadczenia i zdarzenia medyczne bezpośrednio przy łóżku pacjenta. Brak elektronicznej identyfikacji  pacjenta  – to konieczność wykonania wielu czasochłonnych czynności zarówno przy łóżku pacjenta jak i potem w dyżurce pielęgniarskiej i lekarskiej.
Zalety:
·         szybki dostęp do danych pacjenta,
·         zautomatyzowanie czynności, które w szczególności narażone były na błędy.
 
Rejestracja do poradni specjalistycznych przez stronę WWW
 
W miarę rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa, szybkie pozyskanie wiarygodnej informacji nabiera kluczowego znaczenia. Możliwości technologiczne oferowane przez rozwijające się technologie informacyjne - Internet, pocztę elektroniczną czy telefonię komórkową, stwarzają takie warunki. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników Internetu, pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na dostęp do świadczeń medycznych drogą on-line. Brak aplikacji e-Pacjent to problem świadczenia usług za pomocą Internetu. W ramach projektu za pomocą strony internetowej pacjent zyska możliwość ć rejestracji do poradni przyszpitalnych w dowolnym miejscu i czasie .
Zalety:
·         oszczędność czasu i szybkość załatwienia sprawy;
·         umożliwienie osobom niepełnosprawnym rejestrację bez potrzeby wychodzenia z domu.
 
Podsumowanie
 
Wdrożony projekt docelowo umożliwi Szpitalowi włączenie się do ogólnopolskiego Systemu Informacji Medycznej – platformy wymiany danych. W znaczący sposób usprawnieni przepływ informacji o pacjencie pomiędzy placówkami medycznymi.
Wdrożona technologia ma duże możliwości rozwoju. Daje możliwości rozbudowy zarówno ze strony funkcjonalności jak i objęcia nią szerszej struktury np. możliwość internetowych konsultacji z lekarzem, podglądu przez pacjenta wyników badań itp. Technologia może być rozwijana w kierunku nowych modułów np. e-kontrahent.
 
Realizacja projektu zakończy się w połowie przyszłego roku.
Koszt projektu to 1,4 mln zł dotacja na poziomie 855 tys zł.
 
Odsłon artykułów:
17371657

Odwiedza nas 106 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…