Ofiary katastrofy smoleńskiej z naszego regionu

W dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej warto przypomnieć osoby, które związane były z naszym regionem.

10 kwietnia 2010 roku na pokładzie Tu-154 zginęło 96 osób – 88 pasażerów i 8 członków załogi. Byli tam przedstawiciele środowisk politycznych, życia społecznego, religijnego, przedstawiciele władzy państwowej. Wśród nich znaleźli się także wybitni ludzie naszego regionu, o których warto pamiętać.


Wiesław Woda


Wiesław Woda, fot. www.sejm.gov.pl

Kilkadziesiąt godzin przed wyprawą do Katynia w 2010 roku został pobity w Krakowie przez chuligana. Czekał na niego szpital i operacja, mógł stracić widzenie w oku, ale wybrał rejs w jedną stronę, bo jak twierdził, do Katynia musiał polecieć...

Pochodził z Paleśnicy, powiat tarnowski– polski polityk i urzędnik państwowy, inżynier rolnik, poseł na Sejm RP X, III, IV, V i VI kadencji. Weloletni szef strażaków Małopolski.

Więcej: Musiał tam polecieć. Wiesław Woda


Wojciech Mieczysław Seweryn


Wojciech Seweryn, Fot. Piotr Batorowicz

Rano 10 kwietnia wsiadł na pokład Tu-154M lecącego na uroczystości w Katyniu. Tam zginął jego ojciec - Mieczysław. Był głęboko poruszony możliwością spotkania z prezydentem w czasie podróży samolotem. Przed wyprawą swojej córce mówił: "Mnie tutaj goszczą, jakbym był jakimś królem".

Wojciech Seweryn – polski plastyk, autor Pomnika Katyńskiego w Niles w Chicago. Wojciech Seweryn był starszym kuzynem znanego aktora Andrzeja Seweryna, który m.in. zagrał rolę tytułową w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca".

Więcej: Droga do nieba. Wojciech Seweryn


Stanisław Zając

Dopiero po dwóch tygodniach od tragicznej śmierci odbył się pogrzeb senatora. Podobnie, jak w wielu przypadkach ofiar katastrofy, rodzina miała trudności w rozpoznaniu ciała bliskiej osoby. W końcu jednak dzięki specjalistycznym badaniom udało się przeprowadzić identyfikację.
 
Na pogrzeb do Jasła przybyło kilka tysięcy osób.


Stanisław Zając pochodził ze Święcan.

Więcej: Delegacja do wieczności. Stanisław Zając

W katastrofie smoleńskiej zginęli także m.in.:
 

Janusz Kurtyka, którego rodzice pochodzili z Radłowa.

Kpt. Arkadiusz Protasiuk, który ma korzenie w regionie tarnowskim

Andrzej Przewoźnik pochodzący z Jurkowa – polski historyk, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Józef Joniec pochodzący z Laskowej k. Limanowej, polski duchowny katolicki, zakonnik pijarski, działacz pozarządowy.
W 2008 roku zainicjował akcję pod nazwą "Katyń... ocalić od zapomnienia" po tym jak zainspirowało go posadzenie Dębu Pamięci przez uczniów z Radzymina. W wyniku tego powstał program zasadzenie 21 857 Dębów Pamięci dla upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej[1]. Mottem akcji jest hasło. "Jeden Dąb Pamięci dla jednego Bohatera".

Odsłon artykułów:
17399962

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…