Wrześniowe uroczystości patriotyczne

Prezentujemy zapowiedź najbliższych uroczystościach patriotycznych i innych wydarzeniach organizowanych w regionie.

Wierzchosławice - 15 września (niedziela) i 18 września (środa)
 
15 września rodzina śp. mjr Adama Boryczki w stulecie Jego urodzin zaprasza na 9.30 do kościoła w Wierzchosławicach, na Mszę Św. w intencji swojego krewnego - bohatera podziemnego państwa, ps. „Tońko”, "Brona", cichociemnego, dowódcy 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ostatniego kuriera WiN.
 
Ponadto 18 września odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Wierzchosławice, podczas której nadany zostanie bohaterowi tytuł Zasłużonego dla Gminy oraz zostanie odsłonięta poświęcona mu tablica, umieszczona następnie w ścianie budynku Domu Ludowego (tego obok ronda). W uroczystej sesji Rady ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski, który jest synem podkomendnego śp. majora "Tońki", który ma być awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika..

Tarnów - 17 września (wtorek)
 
17 września mija 74. rocznica sowieckiego najazdu na Polskę. Tradycyjnie obchodzony jest też wtedy Dzień Sybiraka.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się już o godz. 11:00 pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu. O godzinie 12:00 w Kościele XX Filipinów odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Około g. 13:15 zaplanowano oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu.

O godz. 17:30 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie w ramach kolejnego spotkania w Tarnowskiej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej zobaczymy dyptyk dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka "Defilada zwycięzców" i "Marsz wyzwolicieli". Wstęp oczywiście wolny. Zapraszamy Tuż po seansach ok. godz. 19:45 spod Pomnika Nieznanego Żołnierza do Pomnika Ofiar Stalinizmu wyruszy okolicznościowy wieczorny Marsz organizowany przez incjatywę młodych patriotów pod nazwą "Narodowy Tarnów", którzy niedawno przystąpili do Porozumienia.

Tarnów - 30 września
 
Przypominamy też o możliwości rezerwowania miejsc na wyjątkowy spektakl Teatru Nie Teraz "DZIEŃ GNIEWU" według dramatu Romana Brandstaettera. Tego wydarzenia nie można przegapić !

Specjalny pokaz spektaklu dla sygnatariuszy i sympatyków Porozumienia zaplanowano 30 września w Pałacyku Strzeleckim, które jest obecnie siedzibą Galerii Miejskiej BWA. Wejściówki w cenie 20 zł można rezerwować telefonicznie: 692 282 970 lub wysyłając zgłoszenie na e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Prosimy o pośpieszenie się z rezerwacjami. Ilość miejsc ograniczona !

II Festiwal Niepodległości -  październik - zapowiedź wstępna

Informujemy też o bardzo zaawansowanym stanie przygotowań do bezsprzecznie największego wydarzenia jesieni i niejako "firmowej" imprezy naszego Porozumienia. Mowa oczywiście o II Festiwalu Niepodległości, zaplanowanym tradycyjnie pod koniec października.

Kulminacyjnym punktem Festiwalu będzie oczywiście II MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI, który przejdzie ulicami miasta wczesnym wieczorem 30 października. Bogaty program festiwalu, którego tegorocznym tematem przewodnim będzie "Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości i kultury", obejmuje jednak również wykłady, prelekcje, debaty i konferencje z udziałem najwybitniejszych badaczy tematyki kresowej i jej popularyzatorów (prof. Andrzej Nowak, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, Ewa Siemaszko, dr Leon Popek, Joanna Szarkowa Wieliczka, Ewa Szakalicka, Rafał Ziemkiewicz, Jacek Kowalski, Adam Strug i kilkanaście innych osób !), przegląd filmowy (z m.in. re-premierą odnowionego cyfrowo fabularnego, niemego "Pana Tadeusza" z roku 1928 !) spektakl teatralny oraz oraz inne wydarzenia kulturalne na czele z Wielką inauguracyjną Galą Kresową, w ramach której zaplanowaliśmy II Koncert Bardów. Na to jedyne biletowane wydarzenie Festiwalu, które zobaczymy i usłyszymy tym razem na scenie tylko jeden raz, też można (a nawet trzeba ;-) już rezerwować miejsca !

Szykujemy niezapomniany wieczór, w czasie którego zanurzymy się w kresowej tradycji i dumie z dziedzictwa tej być może ważniejszej, utraconej części Rzeczpospolitej. To będzie prawdziwe święto !

Wejściówki na wielogodzinną Galę z licznymi niespodziankami, która rozpocznie się 27 października o godz. 18:00, kosztują 40 złotych.

Zgłoszenia: tel.: 692 282 970, 14 655 70 73 i e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości
 
Odsłon artykułów:
17400169

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…