Święto 16 Pułku Piechoty

Dziś przypada Święto 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Z tej okazji w Tarnowie odbędą się uroczystości.

W programie: godzina 12.30 Msza Święta w Kościele pw. Świętej Rodziny (Księża Misjonarze), a po Mszy Św. złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą pamiątkową, upamiętniającą żołnierzy tarnowskich pułków: 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych. Tablica znajduje się na zewnętrznej ścianie Świątyni, a członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej wystawią przed nią Wartę Honorową.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie - Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej wraz z ks. proboszczem parafii pw. Świętej Rodziny, Zdzisławem Górą.

Organizatorzy, pragnąc, aby uroczystość wypadła, jaki najdostojniej, bardzo liczą na państwa udział.

16 Pułk Piechoty Ziemi tarnowskiej i 5 Pułk Strzelców Konnych stanowiły tarnowski garnizon. W okresie międzywojennym Święto Pułkowe, nie licząc uroczystości państwowych, było najważniejszym wydarzeniem w życiu nie tylko Pułku, ale i całego społeczeństwa miasta Tarnowa.

Uroczystości, w tym Mszę Świętą w intencji żołnierzy 16 pułku piechoty Ziemi Tarnowskiej i 5 Pułku Strzelców Konnych, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne organizuje już po raz czwarty.

We wrześniu 1939 roku żołnierze 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej walczyli w składzie 6 Dywizji Piechoty, Grupy Operacyjnej "Bielsko", Armii "Kraków". Już 1 września 1939 roku tarnowski pułk wziął udział w bitwie obronnej pod Pszczyną. W bitwie tej największe straty poniósł II batalion tego pułku, poległ jego bohaterski dowódca kpt. Alfred Mikee. Poległo wówczas (1 i 2 września) ponad 200 żołnierzy Pułku. Szczególnym bohaterstwem wyróżnił się, dowodzony przez mjr. Piotra Rybę, I batalion Pułku, który zatrzymał niemiecką 5 dywizję pancerną. Tarnowianie z tego pułku walczyli w ciągłym odwrocie, wobec groźby otoczenia zostawiając na pastwę wrogów swe miasto, aż do 20 września, kiedy to Pułk skapitulował wraz z 6. Dywizją Piechoty w rejonie Lubaczowa. Było to trzy dni po śmiertelnym ciosie w plecy zadanych Polsce przez sprzymierzonych z Niemcami Rosjan. Po kapitulacji, 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej miał swoją kontynuację w okresie konspiracji, jako 16 Pułk Piechoty Armii Krajowej.

5 Pułk Strzelców Konnych kampanię wrześniową 1939 roku odbył w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii. Pierwszą walkę stoczył już 2 września pod Woźnikami i w rejonie Żarek. Następnie walczył w obronie Pińczowa (5 września), pod Tarnogrodem i Tomaszowem Lubelskim, gdzie w wyniku przegranej przez Armię Kraków bitwy, skapitulował 20 września 1939 roku. Pod okupacją też został odtworzony, jako 5 Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej.
 

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości
 
Odsłon artykułów:
17397032

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…