100- lecie pomnika Konstytucji 3 Maja w Jodłowej3 maja 2014 roku w Jodłowej odbyły się uroczystości religijno- patriotyczne z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone ze 100-leciem pomnika Konstytucji 3 Maja i Bitwy Racławickiej. 

Wydarzenie rozpoczęło się w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Zespół Szkół Nr 1 w Jodłowej zaprezentował specjalny montaż słowno-muzyczny, a po nim nastąpiła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. infułata dr Adama Kokoszkę z udziałem wojskowej asysty honorowej 21 Brygady Logistycznej w Rzeszowie, pocztów sztandarowych, delegacji i zaproszonych gości.Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na parking przy pomniku Konstytucji 3 Maja i Bitwy Racławickiej. Rozpoczęła się ona hymnem państwowym w wykonaniu orkiestry z Dobrynina. Następnie głos zabrał wójt gminy Jodłowa Robert Mucha. W swoim wystąpieniu powiedział m.in., że „ Konstytucja 3 maja należy z pewnością do najlepiej znanych kart naszych dziejów... Dla wielu następnych pokoleń Polaków stała się symbolem patriotyzmu i dążeń niepodległościowych". Następnie przedstawił historię pomnika Konstytucji 3 Maja i Bitwy Racławickiej, który w tym roku ma sto lat, oraz zwrócił uwagę na jego bardzo ważną rolę w życiu lokalnej społeczności.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili również Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz oraz Poseł na Sejm RP Jan Warzecha. Na ręce Wójta adresy okolicznościowe złożyli także Prezydent RP, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, podkarpacki wojewódzki Konserwator Zabytków, wójt gminy Dębica.Po przemówieniach, oficer por. Waldemar Wójtowicz odczytał apel pamięci, a pełniąca honorowy posterunek wojskowa asysta 21 Brygady Logistycznej w Rzeszowie oddała salwę honorową. Później delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości uświetnił występ Chóru „Sokół” z Frysztaka oraz Chóru Sanktuaryjnego w Jodłowej.Wśród obecnych na uroczystości gości, oprócz wyżej wymienionych, byli także: poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Roman Iwasieczko reprezentujący posła na Sejm RP Kazimierza Ziobro, z-ca burmistrza Dębicy Jerzy Gągała, sekretarz gminy Czarna Stanisław Zieliński, radny powiatu dębickiego Ferdynand Bugno, przewodniczący zarządu PSL w Dębicy Bogdan Płodzień, dyrektor KRUS w Rzeszowie i radny powiatowy Wiesław Lada, członek zarządu Dębickiego Klubu Biznesu Małgorzata Dąbrowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Reguła, przewodniczący rady gminy Jodłowa Stanisław Kapłon wraz z radnymi i sołtysami, mieszkańcy.

Na zakończenie przedstawiono widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów różnych epokowych wojsk. Zaprezentowano przemarsz wojsk, salwy z muszkietów, pokaz szermierki na szable, pokazy musztry oddziału piechoty i musztry kosynierów, pokaz artyleryjski - ładowanie i salwy z repliki epokowej armaty.Info: UG Jodłowa, szczegóły: www.jodlowa.eu

Odsłon artykułów:
17521562

Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…