czwartek, 03 październik 2019 12:12

Młodzież z ZSP w Ryglicach w Istambule

Napisał

Uczniowie ZSP w Ryglicach była na kolejnej wymianie międzynarodowej. Tym razem celem podróży była Turcja.

W dniach 23.09- 27.09. 2019 r. miała miejsce kolejna wymiana młodzieży w ramach projektu „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems” z programu Erasmus +, która odbyła się w jedynym w swoim rodzaju Istambule, w kraju tureckiego partnera, z którym Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach realizuje wspólny projekt ekologiczny. 

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Fresh air- a fact or a distant memory?” („Świeże powietrze- fakt czy odległe wspomnienie?’) i wzięło w nim udział sześciu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach wraz z opiekunami- mgr Anną Burgielską- Długosz oraz mgr inż. Stanisławą Zelek oraz delegacje ze szkół partnerskich z Niemiec, Grecji i Hiszpanii.

Celem wymiany była integracja uczniów wszystkich szkół partnerskich poprzez wspólną pracę nad zadaniami projektowymi, doskonalenie wielu umiejętności kluczowych, poznawanie kultury i zabytków regionu, a także możliwość zapoznania się z codziennym życiem uczniów z Istambułu, gdyż uczniowie byli zakwaterowani u rodzin mieszkających w mieście lub na obrzeżach.

Pierwszego dnia, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich szkół i krajów. Następnie, nauczyciel biologii rozpoczął eksperyment dotyczący szkodliwego wpływu kwaśnych deszczy na środowisko, który miał być obserwowany przez 5 dni, niestety na skutek trzęsienia ziemi, nie było możliwości ukończenia tego zadania. Kolejnym punktem dnia była wizyta w Parku Miniatur, w którym uczniowie mogli zobaczyć najsłynniejsze miejsca w Turcji. Po smakowitym obiedzie, uczniowie spotkali się z rodzinami, u których byli zakwaterowani.

Kolejny dzień rozpoczął się prezentacjami na temat problemu skażenia powietrza w każdym kraju, obserwacją eksperymentu, po czym wszyscy się na spotkanie z władzami dzielnicy Beyoglu- miejsca szczególnie ważnego dla Istambułu ze względu na swoją niezwykłą atmosferę i historię.

Kolejne dni również wypełnione były zadaniami projektowymi, m.in. ciekawym wykładem eksperckim, kolejnymi prezentacjami uczniów na temat ekologii w ich krajach czy obserwacją eksperymentu. Młodzież poznawała i podziwiała wspaniałe miejsca w Istambule, takie jak Haga Sofia, Błękitny Meczet, tradycyjny targ pełen przypraw i innych tureckich produktów czy Arboretum pełne wielu różnych gatunków drzew i roślin z całego świata. Ciekawym doświadczeniem był rejs po Bosforze, podczas którego odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów.

Istambuł to niezwykłe miasto położone na siedmiu wzgórzach i dwóch kontynentach- w Europie i Azji. To również miejsce, gdzie można delektować się pysznym tureckim jedzeniem, podziwiać bardzo stare zabytki noszące znamiona burzliwej historii miasta oraz natknąć się na wszechobecne koty, które stanowią symbol Istambułu.

Ważnym aspektem projektu jest integracja kulturowa nie tylko pomiędzy uczniami, ale także ich rodzinami. Uczniowie ZSP byli goszczeni przez wspaniałych ludzi, którzy dołożyli wszelkich starań, aby niczego im nie brakowało. Przeżyli również krótkie aczkolwiek dość silne trzęsienie ziemi, które na szczęście nie przyniosło żadnych ofiar.

Spotkanie w Istambule było cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Podczas różnych prezentacji, uczniowie udoskonalili umiejętność wystąpień publicznych oraz umiejętności komunikacyjnych. Sprawdzili i doskonalili swoje umiejętności językowe, nie tylko podczas wykonywania zadań projektowych, ale przede wszystkim podczas spędzania czasu z rodzinami goszczącymi. Zdobyli wiedzę na temat kultury Turcji i sprawdzili się w różnych sytuacjach. Nauczyciele omówili przebieg kolejnego spotkania w Grecji oraz wymienili się spostrzeżeniami na temat projektu podczas prywatnych rozmów.

Wspaniali, gościnni, zaangażowani nauczyciele, uczniowie i rodzice, ciekawe zajęcia warsztatowe, duży poziom integracji, udoskonalenie wielu umiejętności, wymiana doświadczeń, przepiękna architektura i roślinność oraz przepyszna kuchnia- tak w największym skrócie można opisać wrażenia uczniów po wizycie w Istambule.

Czytany 464 razy
Odsłon artykułów:
13630716

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…