wtorek, 12 marzec 2019 20:09

Wichura w Małopolsce. Podsumowanie

Napisał

W ostatni weekend między innymi województwo małopolskie walczyło z bardzo silnym wiatrem. Porywy dochodziły nawet do 115 km/h.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy podsumowujący dotychczasowe działania służb. Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, p.o. małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Bębenek, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka, dyrektorzy Wydziału Polityki Społecznej oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk i Andrzej Pasek.

Strażacy bardzo intensywnie pracowali i jeszcze pracują. Liczba wiatrołomów i uszkodzeń jest duża – są wśród nich także uszkodzone budynki (zarówno gospodarcze, jak i mieszkalne). Trwa usuwanie szkód.

Straż Pożarna PSP i OSP kontynuuje zintensyfikowane działania i pomaga mieszkańcom w usuwaniu szkód i zabezpieczaniu domostw.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco kontaktuje się z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Na chwilę obecną Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie prognozuje zagrożeń.

•    Działania Państwowej Straży Pożarnej:

Działania ratownicze prowadzone były siłami własnymi PSP, nie zachodziła potrzeba dodatkowego wsparcia: działania prowadzone były przez 3321 strażaków PSP i 14 522 druhów OSP.

•    Uszkodzenia:

Za okres 10-11.03. PSP odnotowała: 3248 interwencji; 831 budynków mieszkalnych, 177 gospodarczych.

Straty za dzień 10.03.: 691 interwencji, uszkodzonych zostało 147 budynków mieszkalnych i 100 gospodarczych. 
Całkowicie zerwane dachy: 38 w budynkach mieszkalnych i 22 na gospodarczych. 
Decyzje o budynkach, w przypadku których wydane zostały decyzje o wstrzymaniu użytkowania: 3 w powiecie tarnowskim, 1 w powiecie bocheńskim.

Straty za dzień 11.03.: 2557 interwencji, uszkodzonych zostało 684 budynków mieszkalnych i 278 gospodarczych. Całkowicie zerwane dachy: 190 w budynkach mieszkalnych i 77 na gospodarczych. 
Decyzje o budynkach, w przypadku których wydane zostały decyzje o wstrzymaniu użytkowania: 1 w powiecie bocheńskim, 1 nowotarskim.

•    Z uwagi na częściowo uszkodzone dachy w województwie małopolskim zamknięto 4 szkoły:

Zegartowice gm. Raciechowice;
Zbydniów gm. Łapanów;
Zgłobice gm. Tarnów;
Męcina gm. Limanowa

•    utrudnienia na kolei: szlak nr 94 pomiędzy Spytkowicami i Przeciszowem – ruch odbywa się jednym torem, wznowienie ruchu nastąpi około 13.00

•    wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. O godz. 12:00 przywrócono drożność odcinka drogi wojewódzkiej nr 960 Bukowina – Łysa Polana. Ruch lotniczy odbywa się bez zakłóceń

•    nad naprawianiem awarii pracują też dostawcy energii: rano o godzinie 6.45 liczba klientów Tauron Dystrybucja S.A. bez prądu wynosiła 140 614, o godzinie 10.00 liczba ta spadła do 62 547.

Dane z godziny 12.00:
Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 607
Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 36829 

•    pomoc

Poszkodowani w wyniku silnego wiatru w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Do 6 tys. złotych mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy oraz osoby uprawnione do jej otrzymania można znaleźć pod adresem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych

Info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytaj także: I znów wichura dała o sobie znać

Czytany 620 razy
Odsłon artykułów:
13270737

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…