czwartek, 31 styczeń 2019 10:34

Cichy zabójca dał o sobie znać

Napisał

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum i tarnowscy strażacy pomogli ostatnio małżeństwu, które podtruło się tlenkiem węgla.

W niedzielę późnym wieczorem tarnowianka i jej mąż źle się poczuli i podejrzewając, że odpowiedzialnym za ich złe samopoczucie może być właśnie czad zadzwonili na numer alarmowy. Potwierdzili to strażacy lokalizując źródło ulatniania się groźnego dla życia tlenku węgla. Piecyk gazowy został odłączony, mieszkanie dokładnie przewietrzone, a małżeństwo z objawami zatrucia trafiło do szpitala. Policjanci w rozmowie z lekarzem ustalili, że na szczęście stan pokrzywdzonych jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tym razem skończyło się strachu i na zawrotach głowy ale przypominamy, że sezon grzewczy nadal trwa i wciąż narażeni jesteśmy na śmiercionośne działanie czadu. Nie bez kozery nazywa się go cichym zabójcą - nie posiadający smaku, zapachu, barwy, nie drażniącym i całkowicie niewyczuwalnym ludzkim nosem, jednak zdolnym uśpić i pozbawić życia.

Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?

Bo dostając się do naszego organizmu przez układ oddechowy, wchłaniany jest do krwiobiegu, gdzie ulega połączeniu z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen. Dodatkowo blokuje jego dopływ, powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Potencjalnymi źródłami czadu w naszych domach i mieszkaniach są gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, kominki i kuchnie gazowe.

Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Z całą pewnością często wietrzyć mieszkanie zapewniając tym samym dopływ świeżego, czystego powietrza oraz nie zatykać przewodów wentylacyjnych. Kolejnym doskonałym sposobem na walkę z tlenkiem węgla jest okresowy przegląd przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.

Nie bagatelizujmy objawów zatrucia czadem tj.: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszonych oddechu i czynności serca. Natychmiast przewietrzmy pomieszczenie i zasięgnijmy porady lekarskiej.

Info: KMP w Tarnowie

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1233 razy
Odsłon artykułów:
13621876

Odwiedza nas 266 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…