czwartek, 13 wrzesień 2018 12:27

Zgubili się w lesie

Napisał

Z małymi dziećmi zgubili się w lesie. Pomogli im tarnowscy policjanci. Policja radzi, o czym należy pamiętać przed udaniem się do lasu.

Brak odpowiedniego przygotowania do leśnej wyprawy oraz niewystarczająca znajomość terenu, zwykle kończą się kłopotami. We wtorek wieczorem policjanci z Tarnowa odnaleźli rodzinę z małymi dziećmi, która zgubiła się w lasach gminy Wierzchosławice.

We wtorkowy wieczór policjanci z Tarnowa odebrali zgłoszenie od mieszkańca Tarnowa, który prosił o pomoc w odnalezieniu drogi powrotnej z lasu. Mężczyzna z żoną oraz 4 i 9-letnimi dziećmi przyjechał do Dwudniaków, gdzie w rejonie stawu pozostawił swój samochód. Następnie cała rodzina udała się w głąb lasu. Podczas zbierania grzybów mężczyzna i jego żona stracili orientację w terenie i nie byli w stanie odnaleźć drogi powrotnej. Po dwugodzinnym, bezskutecznym błądzeniu po lesie o pomoc zwrócili się do Policji.

W teren natychmiast ruszyły policyjne patrole. Zgłaszającego poproszono o wykonywanie udzielanych mu telefonicznie wskazówek, w tym wypatrywania i nadsłuchiwania nadawanych przez służby sygnałów. W akcję poszukiwawczą, utrudnioną z uwagi na szybko zapadający zmrok, włączyli się także strażacy z Tarnowa, którzy wspólnie z policjantami przeczesywali teren lasów, począwszy od miejsca, gdzie zaginieni pozostawili samochód.

Na szczęście, na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. Po kilkudziesięciu minutach policjanci dotarli do wystraszonych, ale całych i zdrowych grzybiarzy. Okazało się, że oddalili się oni kilka kilometrów od miejsca, gdzie kilka godzin wcześniej zostawili samochód. Rodzina szczęśliwie wróciła do domu.

W lasach powiatu tarnowskiego sezon grzybobrania już się rozpoczął. Amatorzy zbierania grzybów ruszyli po leśne przysmaki. O czym należy pamiętać przed udaniem się do lasu?

• na grzyby najlepiej wybierz się w towarzystwie innych osób, dotyczy to zwłaszcza seniorów;

• nie wychodź do lasu przed zapadnięciem zmroku;

• dokładnie zapamiętaj nazwę miejscowości oraz miejsce, gdzie zaparkowałeś samochód i miejsce skąd wszedłeś do lasu;

• w razie zgubienia się nie panikuj, staraj się postępować racjonalnie – spróbuj sam odnaleźć drogę, jeśli nie jesteś w stanie - wezwij pomoc;

• w ustaleniu kierunków stron świata może Ci pomóc przyroda np. kojarząc usytuowanie słońca z godziną, możesz określić strony świata(mech porasta północne części pni). Jeżeli jesteś blisko strumienia - idź z jego nurtem, a dotrzesz do większej rzeczki, na której z kolei może znaleźć się most;

• zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. W razie potrzeby pomoże Ci określić pozycję na mapie za pomocą nawigacji GPS, a w razie zaginięcia posłuży do wezwania pomocy;

• zadbaj o odpowiedni ekwipunek: kurtkę przeciwdeszczową, opatrunek, coś do jedzenia i picia;

• jeżeli nie masz pewności czy znaleziony grzyb jest jadalny - pozostaw go w lesie.

Info: KMP w Tarnowie

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 885 razy
Odsłon artykułów:
12382483

Odwiedza nas 368 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…