sobota, 30 czerwiec 2018 14:56

Zmarł pułkownik Jerzy Pertkiewicz

Napisał

W sobotę 30 czerwca zmarł w wieku 98 lat żołnierz Armii Krajowej, pułkownik Jerzy Pertkiewicz, honorowy obywatel gminy Ryglice i miasta Tarnowa.

4 lipca odbyły się uroczystości pogrzebowe. Czytaj: Pogrzeb Jerzego Pertkiewicza.

Jerzy Pertkiewicz urodził się 25 lutego 1920 w Czortkowie w województwie tarnopolskim. Był synem Zygmunta i Stefanii, właścicieli apteki w Kutnie. Uczył się w gimnazjum w Kaliszu. Po maturze zgłosił się do szkoły podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Przed wybuchem II wojny światowej objął dowództwo plutonu strzeleckiego 4. kompanii 2. batalionu.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Dwukrotnie lekko ranny. Po leczeniu uciekł ze szpitala i wziął udział w konspiracyjnej odbudowie Pułku Strzelców Kaniowskich.

Wysiedlony z Kalisza trafił wraz z rodziną do Tarnowa, gdzie przystąpił do miejscowej komórki Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim „Drzazga”.

W aptece im. T. Kościuszki, którą objął w Tarnowie jego ojciec Jerzy Pertkiewicz pracował jako laborant. W miejscu tym działał konspiracyjny punkt kontaktowy i miejsce kolportażu prasy podziemnej.

Po rozpoczęciu akcji "Burza" Pertkiewicz trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”. Latem i jesienią 1944 uczestniczył w operacjach partyzanckich w ramach tej akcji. Walczył w okolicach wsi Jamna, Joniny, Machowa, Podlesie, Polichty, Rzepiennik Strzyżewski, Zalasowa, Żurowa. Ze względu na stan zdrowia zwolniony ze służby. Niedługo otrzymał stopień podporucznika. Po wojnie osiadł na stałe w Tarnowie.

Za zasługi wojenne uhonorowany licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 otrzymał stopień majora, w 2008 podpułkownika, a w 2011 pułkownika. W 2013 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Ryglice, a w 2017 - tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Po wojnie studiował farmację i pracował w aptekach. Po latach pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Był inspektorem do spraw leków w Tuchowie.

Był aktywny w harcerstwie, organizacjach kombatanckich i branżowych. Jest autorem książki z dziedziny farmacji.

Często uczestniczył w uroczystościach i spotkaniach na terenie gminy Ryglice. Na powyższym zdjęciu Pułkownik Jerzy Pertkiewicz 24 czerwca 2018 r. w Ryglicach. 

Jerzy Pertkiewicz zmarł 30 czerwca 2018 roku, w wieku 98 lat. 4 lipca odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Foto: Piotr Zięba

Info: Wikipedia

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1459 razy
Odsłon artykułów:
13338000

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…