piątek, 24 listopad 2017 11:56

Ministerialne wsparcie dla OSP

Napisał

Jednostki OSP z regionu tarnowskiego otrzymają pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał w czwartek w Krakowie z przedstawicielami małopolskich samorządów umowy na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. To program pilotażowy, który w przyszłym roku ma objąć całą Polskę. Województwo małopolskie zostało wybrane ze względu na wysoko liczbę wypadków śmiertelnych na drogach. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Do strażaków, którzy ochotniczo niosą pomoc ofiarom wypadków, często jako pierwsi, trafi nowoczesny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzi. Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają sprzęt ratowniczy o wartości 10 milionów złotych. Będzie to m.in. kilkanaście specjalistycznych wozów ratownictwa drogowego, 200 defibrylatorów i 630 w pełni wyposażonych profesjonalnych medycznych zestawów ratowniczych do niesienia natychmiastowej pomocy. 

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących.

Jednym z priorytetów dla Ministerstwa Sprawiedliwości jest realizowany w ramach Funduszu program zakupu urządzeń niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wniosków o udział w programie, realizowanym pilotażowo w województwie małopolskim, złożonych zostało ponad 170 wniosków o przyznanie dotacji na sprzęt dla strażaków z OSP. 

Wsparcie otrzyma 145 jednostek OSP z Małopolski. Na liście znalazły się jednostki z gminy Skrzyszów, Tuchów, Ryglice, Szerzyny, a także z Wierzchosławice, Rzepiennik Strzyżewski, Ciężkowice, Wietrzychowice, Radłów, Żabno, Wojnicz, Zakliczyn, Lisia Góra, Gromnik, Pleśna, Tarnów.

Jednostki, których wnioski zostały zaakceptowane zostaną poinformowane o wysokości kwoty dotacji oraz o dalszym postępowaniu w zakresie zawarcia umów. 

Czytany 925 razy
Odsłon artykułów:
12262978

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…