poniedziałek, 31 październik 2022 17:45

Poszanowanie cmentarzy i innych miejsc

Napisał

Już jutro wszyscy odwiedzimy groby naszym najbliższych na cmentarzach w całej Polsce. Są to miejsca szczególne dla każdego z nas. Na nowo przeżywamy historię nam bliską i tą odległą. Za każdym razem skłania do refleksji, zadumy. W miejscach tych pragniemy przywołać o nich pamięć i w ciszy przywołujemy „tamte czasy”. Pamiętajmy o tych zmarłych, szanujmy miejscach, które przypominają nam historię, przecież nie tak odległą. Uczmy młodsze pokolenie, że pamięć o zmarłych, poszanowanie zwłok i miejsca ich spoczynku to we wszystkich kulturach tradycja związana z kultem zmarłych.

Policja informuje: warto pamiętać, że tzw. miejsca spoczynku to nie tylko cmentarze – to może być także pomnik w parku, krzyż przy drodze, katakumby w kościele.

Nierzadko bywa, że cmentarze są także miejscami zabytkowymi, o dużym znaczeniu historycznym, naukowym i kulturowym. Zakres ich ochrony prawnej zostaje niejako poszerzony – podlegają wówczas także normom określonym w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tak może być na przykład w przypadku mogił żołnierzy – ofiar wojen i represji czy grobów wybitnych osobistości historycznych, ale także w sytuacji, gdy wielką wartość dla dziedzictwa kulturowego przedstawia sam nagrobek czy cmentarz).

Znieważenie zwłok lub miejsca pochówku jest przestępstwem (określonym w art. 262 kodeksu karnego). Nieposzanowanie (okazanie pogardy) zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku to przestępstwo, którego popełnienie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Ważne, aby mieć świadomość ochrony prawnej, jakiej podlegają miejsca spoczynku i reagować w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia norm związanych z tą ochroną. W sytuacji, gdy zauważone zostanie niszczenie czy znieważanie miejsc pochówku, trzeba reagować powiadamiając organy ścigania – można telefonować na numer alarmowy 112 zgłaszając zaistniałe przestępstwo.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Czytany 146 razy
Odsłon artykułów:
16594713

Odwiedza nas 224 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…