niedziela, 02 październik 2022 15:17

O. Zdzisław Stanula konsultorem generalnym redemptorystów

Napisał

Podczas trwającej w Rzymie XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów wybrano nowego przełożonego generalnego oraz sześciu konsultorów, wśród których znalazł się pochodzący z Szerzyn o. Zdzisław Stanula.

XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów rozpoczęła się 11 września 2022 r. Udział w niej bierze 91 delegatów – redemptorystów i świeckich współpracowników z całego świata. Jak informowali redemptoryści, będą obradować i rozeznawać na modlitwie, dokąd Bóg wzywa dziś Zgromadzenie, a także wybiorą nowego przełożonego generalnego i jego radę. Zebranie potrwa do 7 października.

Od 27 września 2022 r. Zgromadzenie Redemptorystów ma nowego przełożonego generalnego: o. Rogerio Gomes CSsR z Prowincji São Paulo w Brazylii, który w poprzednim sześcioleciu był radnym generalnym. Przełożony generalny urodził się w 1974 r. w stanie Minas Gerais w Brazylii. Zastąpił on o. Michaela Brehla z Kanady, który pełnił ten urząd przez dwie kadencje, tj. przez 12 lat. 

W sobotę 1 października 2022 r., w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji uczestników XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów. Nowy przełożony generalny, o. Rogério Gomes, przedstawił Ojcu Świętemu niektóre wnioski z refleksji kapitulnej i decyzje Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela na najbliższe 6 lat. Następnie Ojciec Święty zwrócił się do duchowych synów św. Alfonsa Liguoriego ze swoim przesłaniem.

Kapituła Generalna wybrała także sześciu współbraci, którzy będą pomagać przełożonemu generalnemu w jego posłudze kierowania całym Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela przez następne sześć lat (2022-2028). Nowymi konsultorami generalnymi i prowincjałem generalnym są (od lewej na zdjęciu):

o. Joseph Ivel Mendanha z Indii, o. Zdzisław Stanula, o. Nicolas Issifi Ayouba Martin pochodzący z Nigru, o. Rogério Gomes- przełożony generalny, o. Jairo Díaz Rodríguez CSsR z Kolumbii, o. Paul Lu’u Quang Bào Vinh CSsR z Wietnamu oraz br. Laurence John Lujan Angel CSsR z USA.

O. Zdzisław Francois Stanula CSsR urodził się w 1964 r. w Szerzynach, w parafii w Szerzynach, w diecezji tarnowskiej. 

O. Zdzisław śluby zakonne złożył w 1987 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. w Tuchowie. Uzyskał licencjat z teologii moralnej w Wyższym Instytucie Nauk Moralnych w Madrycie. Jest członkiem Prowincji Francuskiej.

Przez lata pracował jako misjonarz w Burkina Faso (1996-2006). Był tam przewodniczącym Sekretariatu Formacji i radnym Wiceprowincji. Pracował również jako diecezjalny kapelan duszpasterstwa hiszpańskiego w diecezji Metuchen w USA (2006-2008). W latach 2011-2014 był sekretarzem Konferencji Redemptorystów Europy. Od 2015 r. jest przełożonym prowincjalnym Prowincji Francuskiej. XXVI Kapituła Generalna wybrała go radnym generalnym z Konferencji Redemptorystów Europy.

Posługuje się językiem polskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Prywatnie jest bratankiem biskupa redemptorysty o. Czesława Stanuli, który zmarł 14 maja 2020 w Salvadorze. Czytaj także: Zmarł o. bp Czesław Stanula CSsR.

Inf.: Redemptoryści, inne

Czytany 286 razy
Odsłon artykułów:
16497331

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…