poniedziałek, 08 listopad 2021 17:12

XXII Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

Napisał

Wzywam Was! 128 Żołnierzy i Oficerów I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, poległych w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku w Bitwie pod Łowczówkiem, z których 82 spoczywa na tym cmentarzu wojennym: Stańcie do apelu! Chwała Bohaterom! – to słowa, które padły podczas dzisiejszych uroczystości patriotycznych w Łowczówku. W wydarzeniu uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku rozpoczęła polowa msza święta w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów. Poświęcono także tablicę pamiątkową, a następnie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty.

Specjalne słowo do uczestników XXII Ogólnopolskiego Zlotu Niepodległościowego skierował także prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W liście, odczytanym przez II wicewojewodę małopolskiego Ryszarda Pagacza, premier napisał:

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność inicjatorom oraz wszystkim, którzy swoją aktywnością przyczynili się do organizacji dzisiejszego wydarzenia. Wydarzenia, które skupia mieszkańców tego regionu wokół idei niepodległości naszej Ojczyzny. Dzięki Państwa zaangażowaniu wkład I Brygady Legionów Polskich w odzyskanie upragnionej wolności staje się żywą lekcją polskiej historii i może inspirować kolejne pokolenia. Cześć i chwała Bohaterom!

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 193 razy
Odsłon artykułów:
16225623

Odwiedza nas 288 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…