Tadeusz Radwan

Tadeusz Radwan, mieszkaniec Zabłędzy.
Zmarł 23.06. 2003 r.
 
T. Radwan był pierwszym mieszkańcem miejscowości Zabłędza, który został aresztowany przez gestapo w 1941 r. pod zarzutem przecięcia kabla telegraficznego w Tuchowie. Przez miesiąc był przetrzymywany w Tarnowie, gdzie przy ulicy Urszulańskiej był przesłuchiwany, bity i torturowany. Później był więziony przy ulicy Konarskiego w Tarnowie a następnie został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Po roku został przwieziony do do obozu koncentracyjnego Buchenwald w Niemczech. Został przydzielony wraz z 500 więźniami do pociągu Eisenbahnbaubrigade, którzy pracowali na zbombardowanych stacjach, przy naprawie torów kolejowych i wykopywaniu niewybuchów bomb. W maju 1945 r. uzyskał wolność dzięki wojskom USA w Salzburgu.
 
Tadeusz Radwan był twórcą unikatowego muzeum, które znajdowało się w jego domu prywatnym do jego śmierci w 2003 r.. Zbiory zawierały dzieła własne, córki i przyjaciół, był również fragment osobistej historii twórcy. W małych pomieszczeniach zgromadził ponad 3000 eksponatów, m.in. stare i zabytkowe przedmioty. Wśród nich znajduje się własny obozowy pasiak z ostatnim numerem właściciela, oświęcimskiego więźnia - 11474.
Marzeniem artysty - kolekcjonera było przekazanie wszystkich eksponatów w dobre ręce. W ostatnich dniach życia podjął decyzję, aby całość zbiorów została przekazana klasztorowi oo. Redemptorystów w Tuchowie. W 2013 r. kolekcja została jednak przekazana przez rodzinę T. Radwana Muzeum w Tuchowie.
Na podstawie: zabledza.pl
 
 
Zapraszamy do poszerzenia artykułu nt. życia, działalności Tadeusza Radwana
 
Odsłon artykułów:
17394287

Odwiedza nas 195 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…