Policyjna akcja "Alkohol i narkotyki"

Tarnowska Policja również prowadziła takie działania, w których wzięło udział 33 policjantów kontrolując ponad 2500 kierujących. Tylko w jednym dniu na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego wyeliminowano z ruchu 7 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista tego dnia miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Sytuacja miała miejsce w powiecie tarnowskim. Zaniepokojony pieszy zauważył kierowcę czarnego golfa, który chwiejąc się nad kierownicą usiłował przemieszczać swój samochód. Robił to jednak bardzo nieumiejętnie ponieważ silnik samochodu co chwila gasł. Powiadomił dyżurnego, który skierował tam patrol ruchu drogowego. Podejrzenia zgłaszającego były jak najbardziej słuszne. Kierowca czarnego golfa po przejechaniu kilkuset metrów został zatrzymany przez policjantów, jednak nie był w stanie o własnych siłach wyjść z samochodu. Nic w tym dziwnego ponieważ alkomat wskazał 3,03 promila alkoholu. Mężczyzna, 57-letni mieszkaniec już nie kontynuował dalszej jazdy. Policjanci zabezpieczyli samochód, zatrzymali uprawnienia do kierowania, a upojony alkoholem kierowca trafił pod opiekę rodziny. Mężczyzna odpowie przed tarnowskim sądem za przestępstwo określone w artykule 178a kodeksu karnego.

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3–15 lat, grzywna może wynieść nawet 1080000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Info: KMP w Tarnowie

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Odsłon artykułów:
13402335

Odwiedza nas 184 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…