środa, 13 październik 2021 05:05

Ułatwienie w urzędzie powiatowym dla niedosłyszących

Napisała

Osobom niedosłyszącym będzie łatwiej załatwić sprawę w urzędzie. W ramach programu wyrównywania różnic między regionami zostały wykonane prace w zakresie likwidacji barier w komunikowaniu się w budynkach Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Inwestycja obejmuje jedną pętlę powierzchniową - sala konferencyjna, oraz 5 pętli stanowiskowych m. in. przy Dzienniku Podawczym, w wydziale Urbanistyki, Architektury i Budownictwa - pokój nr 105, w kasie na parterze, oraz w kasie przy ul. Nowej 3 - pokój nr 110, a także w sekretariacie - ul. Nowa 3.

Pętla indukcyjna – to urządzenie, które poprzez aparat słuchowy (lub słuchawkę dołączoną do sprzętu) przekazuje wzmocniony i ukierunkowany sygnał z mikrofonu rozmówcy. System wspomagania słuchu złożony jest z mikrofonu, oraz pętli indukcyjnej, pełniącej rolę anteny zmiennego pola magnetycznego. Do kompletu potrzebny jest jeszcze odbiornik, który posiada każdy użytkownik aparatu słuchowego. Wielu z nich jednak nie wie, że większość tych urządzeń posiada coś takiego jak cewka indukcyjna. Aby jej używać, wystarczy nastawić aparat na tryb pracy „T” (telefon).

System wspomagania słuchu kosztował 27 000, brutto (w tym udział środków z PFRON 35%, środki własne to kwota - 17 550, zł brutto). Jego zakup wynika z wymogów ustawy o dostępności, oraz chęci nadania wyższego waloru kulturze obsługi mieszkańców i uczynienia z urzędu miejsca przyjaznego osobom niedosłyszącym.

 Dodatkowo w tym roku planowane jest jeszcze:

  • oznakowanie pomieszczeń piktogramami w formie wypuklej i w alfabecie Braille'a,
  • nakładki na poręcze z opisem w alfabecie Braille"a,
  • ścieżki/linie naprowadzające (wypukłe oznakowanie podłoża).

Poniżej przedstawiamy niektóre oznaczone specjalną naklejką miejsca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, w których funkcjonuje pętla indukcyjna.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 91 razy
Odsłon artykułów:
15697929

Odwiedza nas 207 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…