Folklor, muzyka ludowa, zespoły ludowe

 
 
Zespoły ludowe, folklorystyczne są coraz bardziej doceniane. Stanowią ważny filar, na którym funkcjonuje dzisiejsza kultura. Stają się w obecnych czasach także atrakcją, która przyciąga.
 
W regionie krakowskim, na ziemi tarnowskiej, w regionie pogórza istnieje parę zespołów prezentujących dobrą i autentyczną muzykę ludową. Jednym z nich jest zespół z Kowalowej: wkuzni.kawiarenka.pl
 
Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona  najgłębiej w historii zapuszczonym korzeniem, z którego ludzie czerpią wartości etyczne i estetyczne. Owszem, folklor i kulturę ludową wyróżnia pewna prostota, banał, ponieważ dotyczy najpierw społeczności prymitywnych i plemiennych naszych prapraojców. Jest jednak bezcenna i jako taka powinna być przedmiotem troski.
 
Spośród takich kulturowych skarbów twórczości ludowej ważne miejsce zajmuje muzyka ludowa. W dawnych czasach mMuzyka ludowa wyrażała uczucia człowieka, jego podstawowe potrzeby egzystencjalne, pomagała, upiększała życie. Wyrastała z doświadczenia i zarazem kształtowała, pogłębiała więzi grupowe, rodzinne. Towarzyszyła wszystkim ważnym sytuacjom życiowym, dominowała albo była wręcz jedyną formą kultury.
 
Dziś muzyka ludowa kojarzy się głównie z wsią. Na wsi przetrwały prastare pieśni i melodie przekazywane z pokolenia na pokolenie.Muzykę ludową cechuje m.in. regionalizm- każdy region ma swoisty sposób życia, kulturę, gwarę, stroje, zwyczaje, sposób wykonywania melodii i pieśni. W Polsce wyróżnia się np. region kaszubski, pomorski, wielkopolski, lubelski, kurpiowski, mazowiecki, kielecki, śląski, żywiecki, krakowski, rzeszowski, podhalański.
 
Muzyka ludowa posiada własne instrumenty muzyczne, sposób gry na nich, kapele, zespoły, pieśni, tańce, obrzędy.
 
Muzyka ludowa i cały folklor jest wielkim narodowym i lokalnym skarbem. W historii folklor pomagał zachować polskość i tożsamość narodową , wyrażał nastroje społeczne, budził do walki o suwerenność. Odgrywałały i wciąż pełnią ważną rolę w kształtowaniu kultury duchowej narodu. Z nich czerpali np. F. Chopin, K. Szymanowski. Wpłynęła nawet na zewnętrzne przejawy religijności chrześcijańskiej. Współcześnie muzyka ta ma zastosowanie w popularnej kulturze artystycznej (np. w twórczości śp. Grzegorza Ciechowskiego, Brathanków czy Golec uOrkiestry). Wpływa na modę, turystykę, wystrój wnętrz (np. wiszące stare skrzypce). Wykorzystuje się ją w przekazie kultury masowej (np. pamiątki w Sukiennicach, reklama oleju, reklama gminy, wsi). Jest wyborem tradycji, wzmacnia poczucie „swojskości”, „lokalności” i tożsamości kulturowej. Pełni funkcje zabawowe, estetyczne (np. festyny, mityngi). Wykorzystuje się ją do polityki, propagandy ekologicznej i ideologicznej. W Unii Europejskiej regionalizm oraz lokalne wspólnoty i kultury cieszą się względnie dużym zainteresowaniem. Folklor i muzyka ludowa ma duże znaczenie kulturowe i kulturotwórcze.
 
Odsłon artykułów:
17406852

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…