Tuchów na "Szlaku Średniowiecznych Miasteczek Małopolski"

  
 
Województwo małopolskie jest najciekawszym regionem pod względem krajoznawczym i turystycznym w Polsce. Jednymi z bardziej interesujących są miasteczka o średniowiecznym rodowodzie.
Polskie Towarzystwo Krajoznawczo - Turystyczne ustaliło "Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski". Na liście znajduje się dwanaście miasteczek i miejscowości: Bobowa, Ciężkowice, Czchów, Dobczyce, Lanckorona, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Stary Sącz, Szczyrzyc, Tuchów, Wojnicz i Zakliczyn.
Każda z w/w miejscowości jest oznakowana dwiema tablicami, na których znajduje się nazwa szlaku, nazwa danej miejscowości oraz symbol graficzny identyfikujący szlak.
 
Tuchów
 
Tuchów jest miasteczkiem położonym w dolinie rzeki Białej u stóp pogórskiego pasma Brzanki.
Tuchów wchodził w skład państwa Wiślan, a następnie do utworzonego przez Mieszka I Państwa Polskiego. Pierwsze wzmianki o Tuchowie pochodzą z 1015 r. W II poł. XI w.
W Tuchowie wydobywano sól. Dokument lokacyjny miasta, wydany przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r. potwierdza status Tuchowa jako miasta górniczego i zezwala Benedyktynom na budowę kopalni soli.
 
W Tuchowie znajduje się kościół i klasztor O. O. Redemptorystów z 1893 r., w którym mieści się Muzeum Misyjne z bardzo ciekawymi eksponatami, głównie z Ameryki Południowej. Obecnie kościół ma tytuł bazyliki mniejszej.
Obok rynku znajduje się barokowy kościół parafialny p.w. św. Jakuba. W środku rynku stoi klasycystyczny, piętrowy, murowany ratusz z XIX w. Tuchów m średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku. W mieście znajduje się szereg zabytków, m.in. kilka domów mieszczańskich z XVIII-XIX w.
 
 
Źródło: tarnow.pttk.pl, Wikipedia
 
Odsłon artykułów:
17395581

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…