Kardynał Dziwisz złożył rezygnacjęZgodnie z przepisami prawa kanonicznego, po ukończeniu 75 lat metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz złożył rezygnację z urzędu.

Wiek emerytalny kard. Stanisław Dziwisz osiągnął 27 kwietnia, czyli akurat w dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Zgodnie z prawem osiągnął on wiek emerytalny i musiał tego dnia złożyć oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu.

W złożonym na ręce papieża piśmie metropolita naszej archidiecezji podziękował ojcu świętemu za kanonizację Jana Pawła II. Papież Franciszek ma 3 miesiące na decyzję o przyjęciu rezygnacji, później traci ona ważność. Ze względu na trwające przygotowania do Światowych Dni Młodzieży prawdopodobne jest, że kardynał pozostanie na swoim stanowisku. Jego poprzednik kard. Franciszek Macharskim kierował diecezją do 78 roku życia. (Źródło: krakow.gosc.pl)

Stanisław Dziwisz ur. 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej - polski biskup rzymskokatolicki, doktor teologii, sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w latach 1966–1978, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005, biskup od 1998 r., decyzją Benedykta XVI został arcybiskupem metropolita krakowskim od 2005 r. oraz kardynałem prezbiterem od 2006 r..

Archidiecezja krakowska - jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona w 1925. Diecezja krakowska istniała już od roku 1000. Erygował ją papież Sylwester II. Główną świątynią archidiecezji jest bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie. W skład metropolii krakowskiej wchodzi m.in. diecezja tarnowska.

Odsłon artykułów:
13615377

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…