Nasze organy

Jednym z najciekawszych instrumentów muzycznych są kościelne organy. W gminie Ryglice jest cztery miejsca, gdzie się one znajdują.

Historia organów sięga nawet pięciu tysięcy lat wstecz: w Chinach były to bambusowe czeng, w starożytnej Grecji powstały organy wodne. Natomiast polskie organy opisuje już w XII w. Wincenty Kadłubek. 

Kościół zachodni wprowadził organy do świątyń w VII wieku naszej ery.  Są one instrumentem liturgicznym w Kościele katolickim i wielu kościołach protestanckich.

Organy są najbardziej skomplikowanym i najbardziej rozbudowanym instrumentem- gra się na nich palcami obu rąk oraz stopami, śpiewa się przy nich a nawet przy koncertach towarzyszą dodatkowo osoby wspomagające wykonanie utworów- obsługę techniczną- miechowanie, przełączanie głosów. Organy mogą zawierać tysiące piszczałek- każdą z nich należy uznać za samodzielny instrument muzyczny. Podobne brzmienia wielu piszczałek tworzą tzw. głosy...
Wiele można mówić na ten temat. Opisywanie tego instrumentu jest tak samo trudne jak on sam.

W naszej okolicy znajdują się:

- 12-sto głosowe organy w Kowalowej, które wybudował Mieczysław Gwóźdź z Nowego Sącza w roku 1980

- organy w Lubczy, 18 głosów, wybudowane przez firmę "Biernacki" w roku 1955. Obecnie są zniszczone i wyłączone z liturgii

- Ryglice posiadają 25- głosowy instrument zbudowany przez Mieczysława Gwoździa z Nowego Sącza w roku 1992

- najstarsze, choć najmniejsze organy ma Zalasowa- 9 głosów. Wybudował je Jan Śliwiński ze Lwowa w 1887 r.

W Tuchowie jest dwa tego typu instrumenty- największy to organy w bazylice u Ojców redemptorystów - 29 głosowy instrument. Największe organy ma tarnowska bazylika katedralna- 40 głosowy instrument z XIX w. Najbardziej znane w Polsce są organy w Gdańsku Oliwie- 94, a największe w Licheniu- ponad 150.

Podobny artykuł: Ziemowit od operacji organowych.

Odsłon artykułów:
17396432

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…