Pierwszy sukces Edyty Ropek

Z bardzo dobrym czasem 8,90 sekundy Edyta Ropek rozpoczęła sezon startowy 2013. W rozegranym w chińskim Chongqing pucharze świata zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty, Elzat wywalczyła wysokie piąte miejsce.

Zawody w Azji zainaugurowały sezon w dyscyplinie wspinaczki sportowej na czas. Bardzo dobrze rozpoczęła go Edyta Ropek, która powtórzyła swój zeszłoroczny ?personal best? z Mistrzostw Świata w Paryżu. Jednak jak przyznaje sama zawodniczka pozostaje duży niedosyt, będąc w bardzo dobrej formie liczyła na więcej.

Znakomicie w Chongqing zaprezentowała się inna z Polek, reprezentująca barwy Pol-Inowex Skarpa Lublin Aleksandra Rudzińska zwyciężyła rywalizację kobiet, pokonując w świetnym stylu poszczególne rywalki. Gratulacje! Do udanych swój start może zaliczyć również Marcin Dzieński, wychowanek PM Tarnów, obecnie reprezentujący barwy MKS Tarnovia awansował do ścisłego finału, w którym wywalczył wysoką czwartą lokatę.

Na dalszych pozycjach uplasowali się Łukasz Świrk z Speed Rock Wadowice Columbia ? 8 miejsce, Jędrzej Komosiński z PGNiG  AZS PWSZ Tarnów ? 11 miejsce, Klaudia Buczek z MKS Tarnovia ? 14 miejsce i Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin ? 16 miejsce.

Zawody PŚ odbywały się w formacie rekordów konkurencji na czas, jednak od tego roku zawody na których można ustanawiać rekordy świata mogą być rozgrywane na ścianach posiadających homologację IFSC. Niestety obiekt w Chongqing nie uzyskał takiej homologacji, tak więc uzyskane przez zawodników czasy mają charakter nieoficjalny.

W rywalizacji kobiet drugie miejsce wywalczyła Julia Lewoczkina z Rosji, trzecia była jej rodaczka Julia Kapalina. Wśród mężczyzn najlepszy był Rosjanin Stanisław Kokorin, który pokonał walkowerem Czecha Libora Hrozę (Libor popełnił dwa falstarty co wyeliminowało go z rywalizacji). Trzecie miejsce zajął Chińczyk Qixin Zhong.
Kolejny puchar na czas odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Azerbejdżanie.