Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Ciężkowice. Wieniec z Kowalowej najlepszyW niedzielę 31 sierpnia w Ciężkowicach miały miejsce XVI Dożynki Powiatu Tarnowskiego. W przeglądzie wieńca dożynkowego pierwsze miejsce zdobyła praca zespołu "W Kuźni u Kowala" z Kowalowej.


Zwycięzcy w konkursie powiatowym - "W Kuźni u Kowala"
Zwycięzcy w konkursie powiatowym - "W Kuźni u Kowala"

Artykuł może byc aktualizowany

Wieniec z Kowalowej został wykonany przez członków zespołu ludowego "W Kuźni u Kowala". Andrzej Nalepka, Marta Piątek i Janusz Siemek zaprojektowali go i przez kilkanaście dni tworzyli dzieło w konwencji tradycyjnej. Ich mozolna praca przeszła z sukcesem najpierw eliminacje na konkursie dożynkowym gminy Ryglice w Zalasowej. Więcej: Dożynki gminy Ryglice w Zalasowej

W niedzielę 31 sierpnia na dożynki w Ciężkowicach przybyły delegacje 16 gmin powiatu tarnowskiego. Najpierw uczestnicy wydarzenia uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym. Podobny artykuł: Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Ciężkowice 2014

Wieńce w kościele parafialnym w Ciężkowicach
Wieńce w kościele parafialnym w Ciężkowicach

Po Mszy delegacje wieńcowe i pozostali uczestnicy święta plonów udali się w barwnym korowodzie do Amfiteatru ciężkowickiego. Po raz pierwszy, na tego typu imprezach, wieńce były przewożone na specjalnie przygotowanych platformach.

Barwny korowód dożynkowy
Barwny korowód dożynkowy


Przejazd grup dożynkowych
Przejazd grup dożynkowych

Ciężkowice w tym dniu odwiedzili goście z Szolnoka na Wegrzech, którzy dzień wcześniej w tarnowskiej piekarni Jana Błaszkiewicza wraz ze starostami powiatu tarnowskiego piekli chleb przyjaźni polsko-węgierskiej.

Gospodarzem miejsca dożynkowego pełniły były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Ciężkowic, a starostami dożynkowymi byli Małgorzata i Waldemar Rutka z Ciężkowic.

Na scenie odbyły się występy artystyczne, m.in. zespół "Pogórzanie" z Jastrzębi przygrywał poszczególnym grupom dożynkowym z gminy Ciężkowice i niektórych delegacjom powiatowym. Zespół z Kowalowej zaprezentował swój własny program obrzędowy. Przypomnijmy, "W Kuźni u Kowala" kultywuje stare tradycje, nie tylko muzyczne i działa przy Ośrodku Kultury w Ryglicach.

Amfiteatr ciężkowicki
Amfiteatr ciężkowicki

Zespół "Pogórzanie" i prezentacje wieńców dożynkowych
Zespół "Pogórzanie" i prezentacje wieńców dożynkowych

Wieńce powiatu tarnowskiego
Wieńce powiatu tarnowskiego

Wieczorem ogłoszono wyniki Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Starosta powiatu Roman Łucarz, przewodniczący komisji konkursowej, wicestarosta Mirosław Banach oraz przewodniczący rady powiatu Zbigniew Karciński odczytali werdykt jury. Najlepszym wieńcem w kategorii tradycyjnej, szczególnie cennej dla powiatu tarnowskiego, okazało się dzieło z Kowalowej. Drugim wieńcem, który zdobył także uznanie jurorów była praca z gminy Radłów. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Szerzyny, a trzecie z gminy Rzepiennik Strzyżewski. Wyróżniono także wieńce z gminy Ciężkowice, Zakliczyn i Wietrzychowice. W kategorii wieńca współczesnego przyznano jedno wyróżnienie - gminie Wierzchosławice. Wieńce oceniało jury w składzie: wicestarosta Mirosław Banach oraz Maria Cetera i Urszula Gieroń z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Ogłoszenie wyników konkursu wieńca dożynkowego
Ogłoszenie wyników konkursu wieńca dożynkowego

Odebranie dyplomu przez członków zespołu z Kowalowej
Odebranie dyplomu przez członków zespołu z Kowalowej

Laureat 1 miejsca - wieniec z Kowalowej
Laureat 1 miejsca - wieniec z Kowalowej zaprezentowany przez zespół ludowy "W Kuźni u Kowala"

Dyplom dla najlepszego wieńca dożynkowego
Dyplom dla gminy Ryglice za dzieło z Kowalowej

Zwycięstwo wieńca zespołu ludowego z Kowalowej jest kolejnym wkładem w promocję Kowalowej oraz gminy Ryglice w powiecie i poza jego obszarem.

Pierwszy raz podczas powiatowych dożynek uhonorowano najlepszych sołtysów. Tytuł „Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego 2013” otrzymał Eugeniusz Stępek z gminy Zakliczyn. Drugim miejscem kapituła wyróżniła Józefa Szczupaka z gminy Wojnicz, a trzecim Ewę Michałek z gminy Tuchów.

Poszczególne wieńce powiatu tarnowskiego

{webgallery}Ciężkowice Gromnik Lisia Góra Pleśna Radłów Ryglice Rzepiennik Strzyżewski Skrzyszów Szerzyny Gmina Tarnów Tuchów Wierzchosławice Wietrzychowice Wojnicz Zakliczyn Żabno{/webgallery}

Źródło: własne, powiat.tarnow.pl

Odsłon artykułów:
16780494

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…