Pamiętajmy o bohaterach Armii Krajowej

W najbliższą niedzielę, 27 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające czyn zbrojny żołnierzy Armii Krajowej. Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka zapraszają do uczczenia 70. rocznicy Akcji „III Most”. Obchody odbędą się tradycyjnie na terenie Wał Rudy i Zabawy. Natomiast w miejscowości Bartkowa - Posadowa w Gminie Grudek nad Dunajcem zostanie odsłonięty pomnik poświęcony pamięci Stanisława Chrobaka, ps. ,,Rak”, żołnierza Armii Krajowej, zastępcy dowódcy III plutonu AK ,,Zygmunt I”.

27 lipca program obchodów 70. rocznicy Akcji „III Most” przedstawia się następująco:

Pomnik upamiętniający akcję „III MOST” (przy drodze)

godz. 15.00 - hymn państwowy
- oficjalne wystąpienia
- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie

godz. 16.00 - Armia Krajowa w walce z bronią V – prezentacja multimedialna pt. „Oni ocalili Londyn”
godz. 16.30 - Msza święta w intencji uczestników akcji „III Most”
godz. 17:30 - spotkanie pokoleń (grochówka żołnierska, koncert orkiestry, wspomnienia kombatantów)

Z kolei w miejscowości Bartkowa - Posadowa (na posesji Pana Ryszarda Kubackiego) w Gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika pamięci Stanisława Chrobaka ps. ,,Rak”, żołnierza Armii Krajowej, zastępcy dowódcy III plutonu AK ,,Zygmunt I”, poległego 27 lipca 1944 roku w czasie Akcji ,,Burza”. Na uroczystość zaprasza mieszkańców Powiatu Tarnowskiego Dawid Chrobak, Radny powiatu. Początek ceremonii o godzinie 15.00.

70. rocznica Akcji ?III Most?, zaproszenie

Stanisław Chrobak, ps. ,,Rak” urodził się 12 lutego 1921 r. w Paleśnicy. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Wojna przerwała jego dalszą edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku prawo. W czasie wojny był zastępcą dowódcy III Plutonu Armii Krajowej ,,Zygmunt I” w stopniu podchorążego i członkiem drużyny dywersyjnej. III Pluton Gminy Zakliczyn obejmował wioski: Paleśnica, Borowa, Bieśnik oraz poza gminą Zakliczyn: Podole, Posadowa, Roztoka - Brzeziny, Jelna, częściowo Rożnów. Wśród działań tzw. małej dywersji tej drużyny, można wymienić: rozrzucanie kolców na szosie Zakliczyn - Nowy Sącz przez Paleśnicę oraz na szosie Wojnicz - Zakliczyn, zrywanie drutów łączności telefonicznej Tarnów - Nowy Sącz. Patrol dywersyjny, w skład którego wchodził Stanisław Chrobak zajmował się również rozbrajaniem Niemców np. na drodze pomiędzy Filipowicami a Stróżami. Patrole dywersyjne wykonywały także kary chłosty volksdeutschom i likwidowały bimbrownie. W rodzinnym domu Stanisława Chrobak w Paleśnicy odbywały się spotkania, narady i szkolenia. Prowadzano tam również egzamin kursu podchorążych i  produkcję butelek zapalających. Należąc do komórki wywiadowczo - nasłuchowej tłumaczył z języków angielskiego i niemieckiego na język polski pozyskane informacje. Informacje uzyskane z nasłuchu udostępniano w formie notatek zainteresowanym, pełniły one ważną rolę w szeptanej propagandzie. Stanisław Chrobak zginął podczas zasadzki na niemiecki transport w miejscowości Posadowa w dn. 27 lipca 1944 roku, w czasie trwającej Akcji ,,Burza”.


Stanisław Chrobak

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Odsłon artykułów:
17393855

Odwiedza nas 209 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…