Wyzwania dla nowej władzy w gminie Ryglice

W gminie Ryglice zmieniono władzę. Nowy burmistrz i radni będą musieli zmierzyć się z wieloma ważnymi problemami w ciągu najbliższych czterech lat.

Przypomnijmy, że kolejnym burmistrzem został Bernard Karasiewicz a w radzie zasiądzie siedmiu ludzi z jego komitetu wyborczego.

Szczegóły:
Bernard Karasiewicz burmistrzem Ryglic,
Rada gminy Ryglice. Wyniki wyborów samorządowych

Według nieoficjalnych informacji karty już zostały rozdane i jutro nastąpi formalne przydzielenie funkcji na pierwszej sesji rady gminy. Przebieg spotkania z pewnością znajdzie się jak zwykle na materiale Lepsze Ryglice lub urzędu miejskiego, które od czterech lat monitorują sesje rady.

Nowa władza w gminie w swoim programie wyborczym zapowiedziała pewne zmiany i punkty priorytetowe. Warto je przypomnieć w tym miejscu. Są to m.in.:
podejmowanie decyzji włodarzy poprzedzone systemem konsultacji z mieszkańcami, otwarta administracja dla mieszkańców, przekształcenie niektórych szkół publicznych, utworzenie klas integracyjnych, wykonanie planów zagospodarowania przestrzennego, zmniejszenie obciążeń przez system dopłat, poprawienie komunikacji z Tuchowem i Tarnowem, budowa zbiornika w Joninach, zmniejszenie zadłużenia gminy, wspieranie działalności organizacji społecznych, kulturalnych, sportowych, placówek medycznych, poprawienie sytuacji ludzi starszych, wielodzietnych.

Przez okres klikunastu miesięcy w niniejszym portalu publikowane były rankingi dotyczące różnych sfer życia społecznego i gospodarczego gmin okolicy i regionu tarnowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej palących problemów, z którymi boryka się gmina Ryglice. Przyjrzyjmy się jeszcze raz tym sprawom.

Poblemy, które stawiają gminę nisko w porównaniu do wielu jednostek regionu i towarzyszą od lat:

Wysokie zadłużenie gminy - Zadłużenie gmin. Ranking

Drogie śmieci - Śmieci kosztują

Droga woda i ścieki - Woda i ścieki

Stosunkowo wysokie podatki rolne i inne opłaty lokalne (w tym zawierają się dopłaty mieszkańców dla innych działań) - Podatki rolne, Podatki od nieruchomości

Małe dochody płynące z podatków - Region najbiedniejszych.

Plusem jest to, że mieszkańcy nie wypadają źle, jeśli chodzi o ich zamożność, ale to wskazuje raczej na ich zaradność - Zamożność samorządów 2013- ranking

Gmina miała w ostatnich latach duże inwestycje, które jednak pociągają za sobą niemałe wydatki majątkowe w przeliczeniu na 1 mieszkańca - Największe inwestycje w okolicy

Gminę charakteryzuje stały wzrost bezrobocia - Bezrobocie nadal rośnie

Ujemne saldo migracji, niski przyrost naturalny i mały odsetek ludzi czynnych zawodowo - Problemy demograficzne

Wyjątkowo słaba pomoc dla uczniów zdolnych oraz pomoc socjalna uczniom szczególnie z rodzin wielodzietnych i ubogich (pochodzą one i tak głównie z subwencji)  Pomoc socjalna uczniom

Dość duże wydatki bieżace na administrację (urząd miejski) - Ile kosztują urzędy gmin? Ranking

Nienajlepsze pozyskiwanie środków z funduszy unijnych - Ile pieniędzy pozyskały samorządy z funduszy unijnych?


Z pewnością nie wszystkie problemy zostały w tym miejscu przedstawione. Trzeba dodać, że jest także wiele pozytywnych aspektów życia gospodarczego i społecznego oraz wiele osiągnięć gminy.

Czytaj także: Inne rankigi

Życzmy nowej władzy dotrzymania obietnic wyborczych, dobrego rozwiązania problemów i pozytywnej weryfikacji przez wyborców w przyszłości.

Dane statystyczne w rankingach są aktualne zgodnie z datą publikacji artykułów i w niektórych przypadkach mogły ulec zmianie.


Odsłon artykułów:
16783643

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…