Kolory kart do głosowania

Znane są już karty do głosowania w wyborach samorządowych. Biała kartka będzie przeznaczona dla rad gmin, miast na prawach powiatu, żółta do rad powiatów, niebieska do sejmików, różowa na wójta i burmistrza.

W wyborach samorządowych wyborcy w większości gmin będą mogli oddać po cztery głosy: w głosowaniu na radnych gminy, powiatu i sejmików województwa (w sumie 3 kartki) oraz w wybieraniu wójta, burmistrza, prezydenta miasta (1 kartka). 

PKW opublikowała uchwałę dotyczącą wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty. Karty mają mieć odpowiednie parametry - papier offsetowy z gramaturą 70 g/m2, zadrukowanie jednostronne, format A4, jedna karta lub większa liczba zbroszurowanych i trwale połączonych kart. W prawym górnym rogu ma być wycięty otwór o średnicy 8 mm.

Karta do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach niebędących miastami na prawach powiatu oraz do rad miast na prawach powiatu będzie drukowana na białym papierze.

Karta do głosowania do rad powiatu będzie żółta a w prawym górnym rogu będzie mieć wycięte dwa umiejscowione w pionie otwory o średnicy 8 mm.

Karta wyborcza do sejmików województw będzie niebieska z wyciętymi trzema otworami o średnicy 8 mm w prawym górnym rogu.

Wybór wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na więcej niż jednego kandydata będzie różowa, z wyciętymi czterema otworami, natomiast w przypadku głosowania na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na jednego kandydata będzie to jedna karta A5, zadrukowana jednostronnie.

Ponadto pośrodku pierwszej karty, w górnej jej części, umieszczony jest napis „KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach ……………”.  W górnej lewej części karta ma zawierać oznaczenie jakiego głosowania ona dotyczy, np. „Wybory ........................................... (nazwa organu wykonawczego i gminy)”.

Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a, w lokalu wyborczym.  W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Źródło: PKW

Podobne artykuły: Wybory - samorząd 2014

 

Odsłon artykułów:
17395126

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…