Przekształcenia w służbie zdrowia

Z niepokojem odbieram docierające informacje, że władze samorządowe Tarnowa chcą przekształcić w spółki prawa handlowego trzy prowadzone przez miasto placówki medyczne? Mościckie Centrum Medyczne, Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika. To może spowodować znaczne ograniczenie dostępności do usług medycznych, zwłaszcza osobom mniej zamożnym.

Jestem przeciwny, podobnie jak moje ugrupowanie ? Prawo i Sprawiedliwość przekształceniom własnościowym w służbie zdrowia, których podstawą jest przyjęta przez koalicję PO ? PSL Ustawa o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku, wyposażająca samorządy w możliwość wszczęcia procesu komercjalizacji placówek zdrowotnych.

Powinnością władzy publicznej jest zapewnienie mieszkańcom opieki zdrowotnej i z zadania tego nie mogą jej wyręczać prywatne podmioty, które zainteresowane są przede wszystkim osiągnięciem jak największego zysku, a nie realizowaniem misji społecznej. Zdrowie nie jest towarem i nie może podlegać prawom wolnego rynku.

Istnieje realne zagrożenie, że spółki kapitałowe, które muszą osiągać pozytywny wynik finansowy świadczyć będą usługi najbardziej opłacalne, rezygnując z tych mniej dochodowych, a istotnych dla zmagających się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi niektórych pacjentów. Nastawiać się będą również na klienta dysponującego większą ilością gotówki, co negatywnie odbije się na tych mniej zamożnych. Dostęp do usług będzie natychmiastowy, ale tylko dla pacjentów z grubszym portfelem. Osobom biedniejszym pozostanie tylko czekać, kolejki do lekarzy specjalistów znacznie się wydłużą, pacjenci będą umierać w oczekiwaniu na swoją wizytę u lekarza specjalisty.

Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej zapewniają bezpieczeństwo w zakresie świadczenia podstawowych usług medycznych. One upaść nie mogą, a spółki mogą ? choćby z powodu złego zarządzania ? zniknąć nagle z pejzażu tarnowskich placówek medycznych, bo podlegają przepisom prawa upadłościowego. Nikt też nie gwarantuje, że teraz skomercjalizowane podmioty medyczne wkrótce nie trafią w prywatne ręce, bo od komercjalizacji do prywatyzacji droga jest bardzo prosta (spółka w każdej chwili może zostać sprzedana!). Trzeba też zadać pytanie: w czyim interesie jest urynkowienie służby zdrowia?

Zwracam się do radnych Tarnowa, bo to przecież od nich ostatecznie zależeć będzie czy do przekształceń dojdzie, aby przy podejmowaniu decyzji kierowali się nie przynależnością partyjną, ale przede wszystkim interesem społeczeństwa. Zgoda na proponowane przez władze miejskie rozwiązania, może doprowadzić do pogłębiania nierówności społecznych i o tym podczas głosowania musicie pamiętać.

Warto także podkreślić, że miasto Tarnów przynajmniej organizuje konsultacje w sprawie komercjalizacji służby zdrowia, podczas gdy Starostwo Powiatowe bez zasięgnięcia jakiejkolwiek opinii przy skandalicznej procedurze sprzedało szpital w Tuchowie.

Michał Wojtkiewicz

Poseł Prawa i Sprawiedliwości

Odsłon artykułów:
17432271

Odwiedza nas 283 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…