Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 


Bracia pustelnicy w Zagórzu

brat-zakonnik
 
W naszej okolicy przebywają bracia kapucyni. Mieszkają w pustelni. Opiekują się także miejscowym kościołem.
 
Zakon kapucynów powstał w XVI w. Jest częścią franciszkańskiej rodziny zakonnej. Bracia żyją według reguły św. Franciszka. Ich znakiem jest broda, brązowy habit ze szpiczastym kapturem, przepasany białym sznurem, i sandały. Słynnym kapucynem był ojciec Pio. Więcej informacji na stronie www.kapucyni.pl.
 
Dokładnie 9 lat temu dom i kaplica rektoralna w Zagórzu gm. Jodłowa zostały oficjalnie przekazane w użytkowanie na okres 25 lat braciom kapucynom.
 
Zakonnicy przynależą do krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, która postanowiła znaleźć dom modlitwy. Ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc zaproponował braciom osiedlenie się w miejscowości Zagórze, na terenie parafii Przeczyca.

Reguła dla pustelni wymaga prawie całkowitego milczenia, dlatego nie ma tu telewizji, radia oraz internetu. Zwykle porozmawiać można jedynie przy obiedzie i kolacji oraz w ważnych sytuacjach.
 
Bracia podejmują także różne prace.
 
Bardzo ważna jest wspólnotowa modlitwa brewiarzowa oraz modlitwa myślna, której bracia poświęcają minimum dwie godziny dziennie. Bracia modlą się o godz. 1.30, 5.15, 12.00, 16.00, 20.00. Najważniejszym pomieszczeniem dla braci jest kaplica. Codziennie sprawowana jest Eucharystia. Msze św. odprawiają bracia w kościele wraz z ludźmi w niedzielę o 7:30.

Miejsce pustelnicze jest otwarte dla gości, którzy szukają dobrego miejsca i czasu na modlitwę. Warto tam zaglądnąć.

 Nie można kopiować ani powielać artykułu bez zgody autora.

 

Foto- okolice, Twoje zdjęcie na dziś
Zalasowa


Ryglice
 

Odwiedza nas 214 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7136660
Joomla visitor tracking and live stats